Mini szerveket hoztak létre méhből vett emberi őssejtekből

Organoids, illusztráció
Organoid (illusztráció)
Fotó: Science Photo Library via AFP
Vágólapra másolva!
A kutatók most először növesztettek sikeresen organoidokat (miniszerveket) késői és aktív terhességből vett őssejtekből. Ez áttörést jelenthet az öröklött betegségek gyógyításában.
Vágólapra másolva!

A miniszervek, más néven organoidok olyan apró struktúrák, amelyeket új orvosi kezelések tesztelésére vagy annak tanulmányozására lehet felhasználni, hogy a nekik megfelelő valódi szervek hogyan működnek egészséges vagy beteg állapotban, olvasható az euronews.health weboldalon.

Organoids, illusztráció
Miniszervek, más néven organoidok (illusztráció)
Fotó: Science Photo Library via AFP

 

Így készülnek a miniszervek

A miniszervek előállításához a magzatvízből nyernek a különféle szerveknek megfelelő őssejteket.

„Ezek a sejtek nagyon fontosak, mert ebben a kis organoidban a hám, tehát a szerv belső rétegének minden funkciója benne van, így egy Petri-csészében tudjuk reprodukálni ezeket a funkciókat, ami fontos mind a fejlődés, mind pedig például a magzati betegségek megértése szempontjából” - mondta Paolo de Coppi, a University College London gyermeksebész professzora.

A miniszerveket korábban felnőtt őssejtekből vagy magzati szövetekből nyerték abortusz után. Ezzel kapcsolatban azonban számos etikai kérdés felmerül.

 A magzatvízből történő sejtkivétel megkerüli a közvetlenül a magzati szövetből történő őssejtkivételre vonatkozó tilalmakat.

A University College London és a brit Great Ormond Street kutatói úgy vélik, hogy ez az előrelépés új területeket nyithat meg a prenatális gyógyászatban. Eredményeiket a Nature Medicine című folyóiratban tették közzé. 

Agyorganoidok, illustration
Agyorganoidok Petri-csészében
Fotó: Science Photo Library via AFP / Science Photo Library via AFP/ROGER HARRIS/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Szerintük az újszülöttek három százalékának van olyan veleszületett betegsége, amelyet az őssejtek ilyen típusú kiválasztásával még a születés előtt nyomon lehetne követni és kezelni. Az új megközelítés segíthet a számukra személyre szabott terápiák kifejlesztésében is.

A csapat által gyűjtött szövetspecifikus sejtek a magzatvízben úsztak, a magzat veséjéből, tüdejéből és beléből származtak. A magzatvízből történő sejtkivétel megkerüli a közvetlenül a magzati szövetből történő őssejtkivételre vonatkozó előírásokat.

Az Egyesült Királyságban a terhesség megszakításának törvényes határa a 24. hét előtt van, és a tudósok ezt követően nem vehetnek magzati mintákat.

Az organoidok élettartama korlátozott. 

„Természetesen nincsenek más, a növekedésükhöz fontos sejtjeik, például az endotelsejtek, így nem kapnak elég oxigént és tápanyagot, ezért kis miniorganoidokra kell szétválasztani őket” 

- mondta de Coppi.

 

Hogyan segíthetnek az organoidok a veleszületett betegségek gyógyításában?

A belga kutatókkal együttműködve végzett munkájuk egyik alkalmazásában a csapat tüdőorganoidokat növesztett olyan magzatok sejtjeiből, amelyeknek veleszületett rekeszsérvük volt. Ez egy ritka veleszületett állapot, amikor a rekeszizomban lévő lyuk miatt más szervek a mellkasba vándorolnak.

belső fül organoid
Belső fül organoid metszete
Fotó: BSIP via AFP/NIH / IMAGE POINT FR / BSIP

Az organoidokat egészséges magzatokkal hasonlították össze a kezelés előtt és után. Egyes kezelések során egy ballont vezetnek be a baba légcsövén keresztül, hogy kitágítsák a tüdőt.

A csapat azt mondta, hogy az organoidokból megállapítható a kezelés után javulás a tüdőben.

A kutatók szerint más, gyakran magzati műtéttel, génterápiával vagy sejtterápiával kezelt betegségek is profitálhatnak az új módszerből.

„Elképzelhető, hogy ezek az organoidok hasznosak lesznek például arra, hogy a jövőben géneket juttassunk a magzatba. Tehát a magzati sejtek felhasználásával közvetlenül a magzatba juttathatnánk a hiányzó vagy korrigálandó gént anélkül, hogy ezek a sejtek kilökődnének, mert magából a magzatból származnak”

 - mondta de Coppi.

A kutatás még kísérleti stádiumban van. Jelenleg összesen 50 nő vett részt a vizsgálatban, és további kutatásokra van szükség.

De Coppi optimista a kezelések fejlesztését illetően.

„A következő öt évben reméljük, hogy képesek leszünk olyan tesztek kifejlesztésére, amelyek lehetővé teszik, hogy az organoidok fenotípusát összefüggésbe hozzuk a betegséggel” - mondta.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!