Nyolcvan éve nem látott esemény közeleg

éjszakai égbolt
Fotó: Science Photo Library via AFP
Vágólapra másolva!
Hatalmas szupernóva-robbanás történt tőlünk 3000 fényévre, a robbanás fénye egészen szeptemberig látható lesz az éjszakai égbolton, az északi féltekén szabad szemmel is meg lehet majd figyelni.
Vágólapra másolva!

A NASA szerint a szupernóvát egy kettőscsillag robbanása okozza, amely a T Coronae Borealis (T CrB) csillagrendszerben történt és körülbelül egy héten keresztül olyan fényes lesz, mint a Sarkcsillag. Ezt követően a szupernóva fénye lassan elhalványul és legközelebb csak 80 év múlva fog megjelenni. A szupernóva utoljára 1946-ban volt látható az égbolton, írja a Futurism.

A jelenség a Coronae Borealis csillagképben lesz megfigyelhető, amely az Ökörhajcsár és a Herkules csillagképek között található.

Emiatt jött létre a szupernóva

Kettős csillagrendszerek esetében nem ritka, hogy szupernóva-robbanás történik. Ilyenkor az egyik csillag hidrogénje a másik – rendszerint fehér törpe - felszínéhez áramlik, és ott felhalmozódik. 

A felgyülemlő hidrogén által okozott óriási hőmérséklet és nyomás következtében a fehér törpe egy látványos robbanást produkál, és lelöki magáról a hidrogénréteget.

Ez történik a T Coronae Borealis csillagrendszerben is, ahol egy vörös óriás és egy fehér törpecsillag párosa kering.

Szerencsére az esemény elég távol van, a Földre nem lesz hatással, viszont páratlan látványt fog nyújtani az éjszakai égbolt kémlelőinek.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!