A kombucha az egyik legnépszerűbb, alacsony alkoholtartalmú ital a világon: vonzerejének egy jelentős része abban rejlik, hogy probiotikumokkal látja el a bélrendszerünket. Egy fermentált adag kombucha tea élesztőben és „egészségjavító” bélbaktériumokban gazdag: például tejsavmikrobákban, amelyeket tanulmányok a zsírfeldolgozás javulásához kötöttek.
A szakemberek azonban még nem tudják, hogy ez az ital képes-e annyi mikroflórát szállítani, hogy az emberi mikrobiom összetételét jelentős mértékben megváltoztassa.
Az új tanulmányban a tudósok fonálférgekkel (Caenorhabditis elegans) dolgoztak, ami bizonyítékot talált arra vonatkozóan, hogy a kombucha teával társított mikrobák „erőteljesen megtelepedhetnek” az állatok bélrendszerében.
Azok a férgek, amelyeket más étrend helyett ezekkel a mikrobákkal tápláltak, „újravezetékelt” zsíranyagcserét mutattak. Ezek a kombucha-férgek a zsírraktárak jelentős csökkenését mutatták, ami nem a tápanyagok csökkent felszívódásának volt köszönhető
– mondták az Észak-Karolinai Chapel Hill Egyetem kutatói a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Ehelyett az állatok genetikai aktivitásának további elemzése arra utal, hogy a hatás a férgek bélrendszerében termelődő zsírbontó fehérjék növekedésének köszönhető.
A PLOS Genetics folyóiratban publikált tanulmányban a tudósok azt állítják, hogy ezek a hatások tükrözik a böjtölés előnyeit az embereknél.
A vizsgálatunk kulcsfontosságú alapokat teremt a kombucha tea állítólagos egészségügyi előnyeinek hátterében álló molekuláris mechanizmusok megfejtéséhez egy genetikailag követhető állatmodell segítségével
– vonta le a következtetést Rachel DuMez-Kornegay molekuláris biológus végzős hallgató és csapata.
Az elmúlt években megugrott az élő baktériumokat tartalmazó probiotikumok és a bélmikrobiomot „tápláló” prebiotikum kiegészítők eladása, mivel az újonnan felmerülő bizonyítékok bizonyos mikrobákat az egészségügyi eredmények javulásához kötnek.
De a bélrendszerünk még mindig sok titkot rejt; a szakemberek még csak a felszínét kapargatják ennek a feltörekvő területnek. Még ki kell találniuk, hogyan kerülnek a mikrobák a bélbe, mi változtatja meg a mikrobiom összetételét, és hogyan lehet azt manipulálni. Bár egyes kutatások szerint a probiotikumok javíthatják az immunrendszer egészségét vagy a gyomor-bélrendszeri rendellenességeket, az eddigi eredmények vegyesek.
Ami konkrétan a kombuchát illeti, néhány kisebb tanulmány szerint az ital jótékony hatással lehet a nyugati típusú étrendet fogyasztók bélrendszerének egészségére.
Egy tucatnyi résztvevővel végzett kísérleti klinikai vizsgálat megállapította, hogy a kombucha és a szénhidrátban gazdag ételek kombinációja négy hét után csökkentette a vércukorszintet a placebóhoz képest. Egy másik, általánosabb analízis megállapította, hogy a fermentált élelmiszerekben – köztük a kombuchában gazdag étrend fogyasztása – növelheti a mikrobiom sokféleségét és csökkentheti a gyulladásos markereket.
Az eredmények tehát arra utalnak, hogy a kombucha teában található mikrobák még elegendő tápanyag jelenlétében is „böjt-szerű” állapotot váltanak ki a gazdaszervezetben, de ezt még tovább kell vizsgálni.