A régészek az Antiquity című folyóiratban csütörtökön (április 18-án) tették közé a felfedezést ismertető tanulmányt. Az ásatásokat az észak-guatemalai Ucanalban végezték, ahol a földdarabok között elszenesedett emberi csontokat, valamint több mint száz, értékes anyagokból készült személyes tárgyat találtak.
Az egyik legfigyelemreméltóbb dísz egy jádéból és obszidiánból készült maszk volt, amelyet az uralkodó család tagjai viseltek.
Ebből tudták a régészek, hogy királyi sírt tártak fel.
A radiokarbonos kormeghatározás érdekes eredményt mutatott: míg az égetéshez használt faszén a Kr. u. 773 és 881 között időszakból származott, addig a maradványok évtizedekkel korábbiak lehetnek. A holttesteket tehát utólag égették el, és helyezték a piramis egy másik, újonnan épített szegmensébe – írja a kiadott közlemény.
Bár a csontok töredezettek voltak, a régészeknek sikerült megállapítaniuk, hogy legalább négy emberhez tartozhattak; az egyik holttest biztosan egy férfié volt, ketten pedig a királyi családból kerültek ki.
A testek elégetése valószínűleg egy uralkodóváltás részét képezte. Ez egy szimbolikus szertartás volt, amellyel a trónra lépő új király, Papmalil jelezte, hogy szakítani kíván elődje politikájával.