A Taningia danae néven ismert tintahalfaj minden olyan képességgel rendelkezik, amely a mélytengerek csúcsragadozójává teszi az állatot. Legimpozánsabb fegyverei a “fényszórói”, amelyekkel közvetlenül a támadás előtt megvakítja áldozatát. Az erős fénytől a zsákmány megijed vagy megdermed, mozdulatlanná válik, és nem képes védekezni a ragadozó ellen – írja a BBC.
A mostani felvétel az első, amely megörökíti ennek a tintahalnak a támadását.
A Taningia danae nagyjából 1 kilométerrel a vízfelszín alatt él. Az óceán e tartományába már nem jutnak le a Nap sugarai, itt az örök sötétség az úr. A tintahal karjainak végét fénytermelő sejtek, ún fotofórák borítják. Ezek a képletek bizonyos vegyületeket oxigénnel reagáltatva fényt állítanak elő. A jelenséget biolumineszcenciának nevezzük. A Taningia danae rendelkezik a legnagyobb fotofórákkal az állatvilágban; nagyjából akkorák mint egy citrom.
Az óriás tintahalak bolygónk legtitokzatosabb élőlényei; a tudósok általában csak halott példányokkal találkoznak, élőket nagyon nehéz megfigyelni, éppen ezért komoly tudományos értékkel bírnak a mélytengeri ragadozókról készült felvételek.
Jól láthatjuk, ahogy a támadás során a fotofórokat fedő membránok kinyílnak és bezáródnak”
– mondta Dr. Heather Stewart, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem (UWA) munkatársa.
A kutató szerint a tintahal eredetileg a drónra erősített csalira akart támadni, de hibázott, és végül a kamerára csapott le. Miután felismerte a tévedést, az állat visszavonulót fújt. Eközben meg lehetett figyelni a tintahal karjainak belső oldalát borító veszélyes kampókat.