A Rakus nevű orangután megfigyelése során a biológusok észrevették, ahogy egy
gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, a hagyományos orvoslásban általánosan használt kúszónövény nedvét eszi, majd többször is a nyílt sebére keni.
Isabelle Laumer, a német etológiai intézet munkatársa szerint Rakus valószínűleg akkor sérült meg, amikor egy másik hímmel harcolt.
Rakus viselkedése szándékosnak tűnt, mivel szelektíven kezelte az arca jobb felén lévő sebet a növényi nedvvel, és más testrészét meg nem
- mondta Laumer.
A tudósok szerint az állat sebe később nem fertőződött el. A kutatók elmondása szerint ez a megfigyelés betekintést nyújthat a sebgyógyászat evolúciós eredetébe.
Az akar kuning néven ismert növényt az indonézek gyógyszerként használják. Antibakteriális, gyulladáscsökkentő, gombaellenes, antioxidáns és egyéb gyógyító tulajdonságai vannak.
Az Origo korábban megírta, hogy egy thaiföldi állatkertben arra tanítottak be egy orangutánt, hogy pózolva fényképezgessen a turistákkal. Azonban az egyik alkalommal illetlenül viselkedett egy női látogatóval, ugyanis fogdosni kezdte. A nő meglepődött, de a fotók kedvéért eltűrte az állat viselkedését.
Szumátra északi részén egy turistacsoport orangutánokkal találkozott. Az egyik megfogta egy lány csuklóját, és nem akarta elengedni hosszú percekig keresztül, sőt, megpróbálta a szájába venni a kezét. Végül az idegenvezetőnek egy gyümölccsel sikerült elterelnie az állat figyelmét.
Nyugat-Borneóban felvették, ahogy egy orangután puszta kézzel próbálja meg megállítani azt markolót, ami éppen fákat döntött ki. Az állat nem sérült meg, elvitték az erdő egy háborítatlan részére.
Az egyik indonéziai állatkertben majdnem eltörte a egy férfi lábát az egyik orangután.
Az orangután az emberszabású majmok ázsiai neme. Fejlődési vonala mintegy 14 millió éve vált el a többi emberszabásúétól. Neve malájul erdei embert jelent. Az indonéz bennszülöttek félték és tisztelték, egyes törzseknél a férfiasság próbája volt egy kifejlett hím legyőzése kézitusában. A leletek tanúsága szerint régebben egész Délkelet-Ázsiában élt; napjainkra Borneó és Szumátra szigeteire szorult vissza. (Wikipedia)