Veszprém legrégebbi épületének maradványait találhatták meg helyi régészek.
A vármegyében a régészeti feladatellátás elsősorban intézményünkhöz tartozik, ezért kezdtünk április végén, egy, az egykori jezsuita templom mögötti építkezéshez kapcsolódóan megelőző feltárásba. A területen nagy számban találtunk kerámiatöredékeket, állatcsontokat, orsógombokat, valamint néhány vastárgyat is, továbbá egy 10-11. századi épület maradványait
– mondta Péterváry-Szanyi Brigitta múzeumigazgató.
Pátkai Ádám Sándor régész emlékeztetett: az egykori kolostor feltárása már korábban megtörtént, de a környékéről nem voltak ismertek ilyen korai leletek. A mostani feltárás azonban egyértelműen ehhez a korszakhoz, a kolostor alapításának időszakához kötődik, sőt akár az alapítás előttre is tehetők a megtalált leletek.
A régész bemutatta a feltárás során talált edénytöredékeket, valamint azt a száraz agyagba rakott kőfal alapot, amely minden bizonnyal a város legkorábbi épületének része lehet.
Elmondta, a mintegy tíz négyzetméteres sátortetős, földbe mélyített háznak megtalálták a kőfal alap mellett az oszlophelyeit és a kemencéjét is.
Ahogy azt a szakemberek elárulták, a helyszínen nagy mennyiségben találtak égett maradványokat, amelyből azt feltételezik, hogy tűz pusztította el az épületet. A leletek pontos korát pedig természettudományos vizsgálatokkal fogják meghatározni.
Bár a hagyomány úgy tartja, hogy Veszprém öt dombra épült, valószínűbb, hogy a település először a völgyekben és a lejtőkön alakult ki, mielőtt a magaslatokra terjedt volna. Ennek fő oka a jobb vízellátás, valamint az, hogy a kereskedelmi utak, ahol csak lehetett, a völgyekben vezettek. A vár és a középkor elején még különálló vár körüli falvak, „szegek” az évszázadok során egyetlen településsé olvadtak össze.
Veszprém jelentős szerepet játszott a kereszténység bevezetéséért vívott harcokban is, mivel I. István itt győzte le a lázadó Koppány seregeit.
A város valószínűleg 1001-től vagy 1002-től (bizonyítottan 1009-től) püspöki székhely volt, így az ország első püspöki székhelye lett, és 1993-tól érseki székhely. Veszprém vármegye az egyik legkorábban megszerveződött vármegye volt.
I. István felesége, Gizella kedvenc tartózkodási helye volt Veszprém; valószínűleg ennek köszönhető, hogy évszázadokon át a veszprémi püspökök joga volt a magyar királynék megkoronázása,
viselhették a királyné kancellárjának címét, továbbá a mindenkori királyné számított a székesegyház kegyurának. Egyes feltételezések szerint több Árpád-házi királyné sírja is Veszprémben található.
(MTI, Origó)