Vannak más állatok, akik a sebességük miatt lebegnek, például a lovak (és vannak ilyen, nagyon jó emberi futók). De nagyobb állatoknál ez szokatlan. Az elefántok sosem hagyják el a talajt mind a négy lábukkal.
A meglévő kutatások bizonytalanok abban, hogy a vízilovak lépés ciklusa olyan, mint az elefántoké (négylábú), vagyis a bal lábaik együtt mozognak előre, aztán a jobb lábaik, vagy olyan, mint a lovaké, amikor ügetnek (átlósan, az első láb az ellentétes oldalú hátsó lábbal szinkronizál).
A Royal Veterinary College új tanulmánya azt találta, hogy a vízilovak majdnem kizárólag ügetnek, akár lassan sétálnak, akár futnak. Szárazföldi állatoknál szokatlan, ez a változatlanság: az orrszarvúak és lovak standard négylábú járással járnak haladnak, aztán ahogy gyorsulnak, ügetnek, vagy vágtáznak.
A vízilovakat nem könnyű tanulmányozni, mert a világ egyik legveszélyesebb állatai.
John Hutchinson, a PeerJ magazinban publikált tanulmány vezető szerzője azt nyilatkozta, hogy részben ez az oka, hogy kutatásuk előtt a tudomány keveset tudott a vízilovak mozgásáról. Nehéz a vízilovakkal dolgozni, mert általában a vízben vannak, és nagyon ritkán tanítják be őket tanulmányozáshoz az állatkertekben.
Ezért van, hogy a kutatók vízilovakról készült videófelvételeket tanulmányoztak a Flamingo Land Resort vidámparkban, Yorkshire egzotikus területén. 32 víziló egyed 169 mozgás ciklusát tanulmányozták.
A kutatók szerint az eredmények kiterjesztik a szárazföldi emlősök képességeiről való ismereteinket, és segítenek megtudni, hogyan fejlődtek a vízilovak és segíthet az állatorvosoknak a vízilovak sérüléseit diagnosztizálni és monitorozni.
(Forrás: BBC Science focus: https://www.sciencefocus.com/)