A mi sokszínű kertünk

Egy zsebkendőnyi kertdarab is elég, ha tenni akarunk magunkért és az élővilágért - A Magyar Természetvédők Szövetségének A mi sokszínű kertünk kampánya mindenkinek segít
Vágólapra másolva!
Június 5-én ünnepeljük a Környezetvédelmi Világnapot, miközben számos környezetvédelmi problémával nézünk szembe, például a biológiai sokféleség világszerte drámaian csökken. Hivatalos jelentés szerint, világszinten mintegy egymillió állat- és növényfajt fenyeget a kipusztulás veszélye, az emberi tevékenység hatására naponta akár két tucat faj is kihalhat. A Magyar Természetvédők Szövetsége ezért indította el A mi sokszínű kertünk kampányt, melynek keretében igen hatékony környezetbarát praktikákat és programokat sajátíthatunk el országszerte.
Vágólapra másolva!

"Ha tenni is szeretnénk valamit az élővilág sokszínűségének megőrzése érdekében, már egy zsebkendőnyi kertdarab is jó szolgálatot tehet, itt is megkezdhetjük a környezettudatos, természetbarát lépések sorát. Ezzel nemcsak Magyarország biológiai sokféleségéhez járulunk hozzá, de élelmünket is biztosabban és jobb minőségben tudjuk otthonunkban megtermelni."

A gömörszőlősi programokat az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány szervezi.
 
Magyarországon a növényzet-alapú természeti tőke index kisebb, mint 10%, ami azt jelenti, hogy a hazánk területét egykor borító természetes élővilág értékeinek több, mint 90%-a mára megsemmisült.  
A sokszínűség csökkenéséért az emberi tevékenység felelős, a természet helyreállítása érdekében elsősorban a társadalmi és gazdasági viszonyainkon kell változtatni, de az egyének és a közösségek is sokat tehetnek a negatív folyamatok megfordítása érdekében. A Magyar Természetvédők Szövetségének A mi sokszínű kertünk kampánya országszerte szervez környezetvédelmi és nevelési programokat, önkormányzatok, oktatási intézmények és családok bevonásával.  
 
Dr. Farkas István Tamás, a Magyar Természetvédők Szövetségének társelnöke a kampány céljait hangsúlyozta: “ 
“Már egy zsebkendőnyi kertdarab is jó szolgálatot tehet, ha tenni szeretnénk valamit magunkért és az élővilág sokszínűségének megőrzése érdekében. A kis kertünkben, erkélyünkön már meg is kezdhetjük a környezetbarát lépések sorát, amivel a biológiai sokféleség mellett hozzájárunk az élelmünk biztosabb és jobb minőségű megtermeléséhez is.” 
  
A környezetbarát kertészkedés nem igényel nagy beruházást, sőt még spórolhatunk is vele. Kis lépésekkel is elkezdhetjük: figyeljünk oda, hogy mindig legyen víz a kertben, rakjunk ki néhány vízzel teli tálat ivóhelynek vagy létesítsünk kis kerti tavat. Ne nyírjuk sűrűn a gyepet, hagyjuk vágatlanul a kert egy-egy részét, hogy a maghozó füvek és a beporzókat táplálékkal ellátó virágok kifejlődhessenek. Hagyjuk a tápanyagot biztosító avart a fák alatt, komposztáljuk a kerti szerves anyagokat, a konyhai hulladékokat.  
 
“Nagy figyelmet fordítunk a helyi jó gyakorlatok elterjesztésére is: az év során a 23 tagszervezetünkkel országszerte több mint 300 programot szervezünk, minden korosztály számára.” – emelte ki dr. Farkas István Tamás.  
 
A Magyar Természetvédők Szövetsége az egyének mellett várja családok, iskolák, munkahelyek csatlakozását is A mi sokszínű kertünk kampányhoz. Céljuk, hogy az emberek minél több elemet valósítsanak meg a kampányban megismert természetbarát praktikákból a saját kertjükben, udvarukon, erkélyükön.  

Dr. Gyulai Iván ökológus, a mélymulcsos kertészkedés atyja, A mi sokszínű kertünk kampány szakmai vezetője felhívta a figyelmet: “Az emberek sokszor félve tekintenek a rovarokra, férgekre, csak a veszélyt látják bennük, ezért távol tartják őket a kertjüktől. Félelmeik általában alaptalanok, higgyük el, a természet jól teszi a dolgát, és bizony jobban járunk, ha rábízzuk a károsnak tartott élőlények korlátozását.” 

Egy zsebkendőnyi kertdarab is elég, ha tenni akarunk magunkért és az élővilágért - A Magyar Természetvédők Szövetségének A mi sokszínű kertünk kampánya mindenkinek segít 
Fotó: Ökológiai Intézet Alapítvány

A mi sokszínű kertünk kampány kiadványai konkrét ötleteket is tartalmaznak, hogy a zöldség- és gyümölcstermesztésünket segítő madarak, ragadozó rovarok és más állatok megtelepedését hogyan biztosítsuk. A sziklakertek és a kőfalak menedékül szolgálhatnak a gyíkoknak, kihelyezhetünk madár- és denevérodúkat, telelőhelyet alakíthatunk ki a békáknak, sünöknek. Speciális búvóhelyeket is készíthetünk olyan rovarbarátainknak, mint a katica, a fátyolka vagy a fülbemászó, amely rémisztő neve ellenére nem jelent veszélyt, ámde szövetségesünk lehet a kerti munkában.  
 
A Magyar Természetvédők Szövetségének tagszervezetei az iskolai foglalkozások mellett közösségi akciókat is szerveznek például élőhelybarát iskolaudvarok kialakítására. De mintakerteket, tanösvényeket is teremtenek közművelődési intézményekben, továbbá magbörzéket szerveznek, előadásokat tartanak kertbarát köröknek, míg fesztiválokon, falunapokon játékos ismeretterjesztő sátrakkal jelennek meg.  

 

Az Ökológiai Intézet Alapítvány a biodiverzitás barát kert kialakítására három alkalommal szervez tréninget, elméleti és gyakorlati ismeretekkel egybekötve.

Iskolai csoportokat, kertbarát köröket is fogad az Alapítvány a program keretén belül.

A kert kialakításával kapcsolatos kérdésekre e-mailben is kapnak választ az érdeklődők.
 
A környezetbarát praktikák megvalósulásáról készített fényképeket bárki feltöltheti a Magyar Természetvédők honlapjára, így sokan kedvet kaphatnak a biológiai sokféleség védelmére. A képeket feltöltők nyereménysorsoláson vesznek részt, melynek során 3 millió forint értékű ajándékok kerülnek szétosztásra. A játék október 20-ig tart.  
 
A kampány az Agrárminisztérium támogatásával valósul meg.  
 
A mi sokszínű kertünk kampány honlapja:   
https://mtvsz.hu/amisokszinukertunk  
  
Fotógaléria:  
https://drive.google.com/drive/folders/1Kyr0bkVY4Ac5DRBUK2tefsq6UDJhrdXX?usp=sharing  
  
Videók a biodiverzitás-barát kert kialakításáról:  
https://www.youtube.com/watch?v=YyLfRgxt07k  
https://www.youtube.com/watch?v=ReF7B3pQV0M  
  
Kiadványok: 
https://mtvsz.hu/uploads/files/mtvsz-otletek-a-biodiverzitas-barat-kert-kialakitasahoz-web.pdf  
https://mtvsz.hu/uploads/files/a-mi-sokszinu-kertunk-szorolap.pdf  
https://mtvsz.hu/uploads/files/biodiverzitasbaratintezmeny  
  
  
Kontakt:  
Vigh Andrea, Ökológiai Intézet Alapítvány

okologiai.intezet@gmail.com

+36204076875

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!