A „mutatványt” látva több szakember felhúzta a szemöldökét. A gazdák állítják, hogy kutyák képesek a hangtáblák segítségével olyan mondatokat alkotni, amelyekben ételt vagy segítséget kérnek, figyelmeztetnek valamire, és még a tükörképüket is megkérdőjelezik.
A PLOS ONE tudományos szaklapban publikált új tanulmány most megállapította, hogy ez a vírusszerűen terjedő videós jelenség több mint egyszerű trükk.
Tanulmányunk a közvélemény szkepticizmusára ad választ azzal kapcsolatban, hogy a kutyák valóban értik-e, mit jelentenek a gombok
– mondta Federico Rossano, a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Összehasonlító Kogníció Laboratóriumának kognitív tudósa, a tanulmány vezető szerzője a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Szerinte „a kutyák számára fontosak a szavak, és magukra a szavakra, nem csak a hozzájuk kapcsolódó jelzésekre reagálnak”.
Egy kutya például úgy reagálna a „kint” szóra, hogy az ajtóhoz rohan, ha a gazdája kimondja, de vajon ugyanezt tenné-e, ha a tulajdonosa megnyomna egy gombot a hangtáblán, ami ezt a szót mondja? És mi a helyzet akkor, ha a szó egy idegen szájából hangzik el? Vagy ha az idegen nyomja meg a hangtábla gombját?
Ezeknek a változóknak a tesztelésére a csapat két kísérletet végzett, amelyekben azt vizsgálták, hogy a kutyák milyen összefüggésekben értenek meg bizonyos szavakat.
A szakemberek a kedvtelésből tartott kutyák két külön csoportját hozták létre:
A kísérletbe bevont kutyákat a gazdáik már betanították egy hangtábla, más néven „augmentatív fajok közötti kommunikációs eszköz” (AIC) használatára, hogy reagáljanak a „kint/kint”, „játék/játék” és „étel/evés/vacsora/éhes” szavakra.
Függetlenül attól, hogy ki volt az, aki a szavakat mondta (egy ismeretlen kutató vagy a kutya gazdája), és hogy milyen módon (szóban vagy gombnyomással), a vizsgálatban részt vevő kutyák a kontextusnak megfelelő viselkedéssel reagáltak a játékkal kapcsolatos és a kinti szavakra. Ez arra utal, hogy a kutyák megfelelően reagálnak a gombnyomásra még más kontextuális jelzések vagy a gazdától származó jelzések hiányában is
– hangsúlyozták a tanulmány szerzői, kiemelve, hogy a kutyák mindkét kísérletben körülbelül hétszer több játékra irányuló viselkedést mutattak a játékkal kapcsolatos szavakra, és ugyanannyi kívülre irányuló viselkedést a kívülre vonatkozó szavakra, „ami arra utal, hogy felismerték és megfelelően reagáltak erre a két szóra”.
A kutatók azonban nem találtak meggyőző bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a kutyák kifejezetten táplálékorientált viselkedéssel reagáltak volna az étellel kapcsolatos szavakra. És bár az eredmények magukért beszélnek, a jövőbeli tanulmányok fogják feltárni, hogyan használják a kutyák aktívan ezeket a gombokat, beleértve a gombnyomások sorozata mögött álló jelentést és szisztematikusságot.