George Canning és Lord Castlereagh az Egyesült Királyság kormányának meghatározó alakjai voltak az 1800-as évek elején. Mivel az arisztokrata gyökerekkel büszkélkedő Castlereagh a hadügyminiszteri, Canning pedig a külügyminiszter tisztségét töltötte be, ezért döntéseik gyakran befolyásolták a másik munkáját is. Számos kérdésben kellett dűlőre jutniuk, amelyek egy része hamarosan komoly konfliktussá fajult kettőjük között.
Miniszterek harca
Az Európában dúló napóleoni háborúkból az Egyesült Királyság is kivette a részét, ez pedig nagy nyomást gyakorolt a két politikusra. Canning felrótta feletteseinek a Castlereagh által elkövetett stratégiai baklövéseket és a leváltását követelte, természetesen mindezt annak háta mögött.
Miután igyekezete nem járt sikerrel, Canning többször is lemondással fenyegetőzött, amelyet végül 1809 szeptemberében be is nyújtott. A cselszövések híre nagybátyján keresztül eljutott Castlereagh fülébe is, aki a szervezkedések hátterét megismerve azonnal távozott posztjáról.
A lord ezek után hosszú napokig elemezte magában a történteket, majd egy kilenc oldalas levélben rótta fel sérelmeit Canningnek, az írás végén pedig lényegében kihívta őt párbajra. Mivel a vádak bizonyos részei jogosan merültek fel, a külügyminiszter nem tudott kitérni a viadal elől.
A pisztolyok döntenek
A két férfi összecsapására 1809-ben került sor egy magánbirtokon. Az erőviszonyokat mi sem szemlélteti jobban, minthogy Canning előre megírta végrendeletét és búcsúlevelét is szeretett hitvesének, arra az esetre, ha nem élné túl a találkozót. Ezzel szemben Castlereagh, amennyiben hihetünk a korabeli beszámolóknak, önfeledten beszélgetett segédjeivel a helyszínre vezető úton. Magabiztossága nyilvánvalóban abban gyökerezett, hogy rendkívül tehetséges lövész hírében állt, ellenfele viszont még soha nem sütött el pisztolyt.
A két politikus az őszi reggelen elfoglalta helyét egymással szemben, kezükben a mindent eldöntő fegyverekkel.
Mivel Canning semmilyen háttértudással nem rendelkezett, a jelenlévők segítettek neki az előkészületekben. Az első megmérettetés nem hozott eredményt, mindkét golyó célt tévesztett. Castlereagh dühöngött, és úgy vélte, hogy becsülete érdekében egy második körben kell rendezniük nézeteltéréseiket.
A revansra vágyó hadügyminiszter összeszedte magát, és eltalálta ellenfelét.
A feljegyzések szerint a külügyminiszter lövedéke súrolta kabátját, de sérülést nem okozott neki. Canning viszont vérzett, a pisztolygolyó a combján találta el. Szerencséjére a roncsolódás nem ért artériát, ezért a közeli házban várakozó sebész gyorsan összevarrta, és heteken belül felépült sérüléséből. Castlereagh megelégedett a párbaj eredményével, és ezzel a közöttük feszülő konfliktust hivatalosan is lezártnak tekintették.
Az összecsapás híre természetesen nem maradt titokban.
Az újságok már másnap részletes beszámolót tettek közé az eseményekről, az emberek pedig sarkalatos véleményeket fogalmaztak meg a két férfiról. Ezek elsősorban a felelőtlenségüket emelték ki, egyesek követelték, hogy a jövőben ne tölthessenek be semmilyen tisztséget. Így a két politikusnak a botrány következtében hosszú időre távol kellett maradnia a közélettől.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.