Több állatról – főemlősöktől a méhekig – már kiderült, hogy valamilyen formában öngyógyítást végeznek és ez alól az emberszabású majmok sem kivételek. Szakemberek meggyőződéssel állítják: egy nap a gorillák által fogyasztott növények új utakat nyithatnak a gyógyszerkutatásban, különösen a gyógyszerrezisztens baktériumok elleni küzdelemben.
Ahogy arra rámutattak, a Gabonban élő vadon élő emberszabású majmok gyakran fogyasztanak gyógynövényeket, ha betegek. Érdekes módon ezek némelyikét a helyi hagyományos gyógyászatban is használják. A Leresche Even Yinda vezette kutatócsoport tehát azt akarta kideríteni, hogy ezek a növények rendelkeznek-e hasznos tulajdonságokkal, ezért interjúkat készítettek egy közeli faluban élőkkel.
Végül négy növényt helyeztek a kutatásuk fókuszába, hogy tesztelték antibakteriális és antioxidáns tulajdonságaikat, illetve megvizsgálják kémiai összetételüket:
Ahogy arra a tudósok emlékeztettek, a zoofarmakognózia annak tanulmányozása, hogy hogyan használják az állatok a növényeket, ásványi anyagokat és más természetes anyagokat saját maguk gyógyítására. Sok esetben az állatok által – az egészségük érdekében – fogyasztott növények az emberi gyógyászatban is hasznosak.
A nyugati síkvidéki gorillát (Gorilla gorilla gorilla) korábban megfigyeltük, hogy olyan növényeket fogyaszt, amelyek szerepet játszhatnak az egészségük szabályozásában. Különösen a multidrog-rezisztens (MDR) baktériumok, például az Escherichia coli baktériumok okozta fertőzések kivédésében segíthetnek
– mutatott rá Leresche Even Yinda a ZME Science online tudományos portálnak.
A kutatók a gazdag biodiverzitásáról ismert Moukalaba-Doudou Nemzeti Parkban gyűjtöttek kéregmintákat a négy növényfajból. A helyi közösségek hagyományos gyógyítói közben értékes betekintést nyújtottak ezek gyógyászati felhasználásáról. A csoport biokémiai vizsgálatok kombinációjával értékelte a növények kéregkivonatainak antioxidáns és antibakteriális aktivitását. Alapvetően azt vizsgálták, hogy mennyire képesek semlegesíteni a szervezetben lévő káros szabad gyököket, és hogy mennyire teljesítenek jól tíz multirezisztens E. coli izolátummal szemben.
Az antioxidánsok ugyanis nélkülözhetetlenek az oxidatív stressz csökkentésében, amely krónikus betegségekhez, például rákhoz és szívbetegségekhez vezethet. Semlegesítik a reaktív oxigénfajokat (ROS), a normális sejtfolyamatok káros melléktermékeit. Figyelemre méltó, hogy a tanulmány szerint mind a négy növényfaj jelentős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Még érdekesebb, hogy ezek a növények antioxidáns hatása összhangban áll a gyulladással és oxidatív stresszel kapcsolatos betegségek kezelésében való hagyományos alkalmazásukkal. Ez a tudósok szerint azt sugallja, hogy
valószínűleg segíti a gorillák immunrendszerének működését és javítja az általános egészségi állapotukat.
A vizsgálat eredményei ígéretesek voltak, az egyes növények különböző mértékű aktivitást mutattak a baktériumokkal szemben, így könnyedén lehetnek új antimikrobiális gyógyszerek forrásai.