Mariana Chuliver evolúcióbológus és kollégái megállapították, hogy az ebihal ugyanaz a faj, mint a felnőtt példányok. Az ebihalnak némileg már kialakultak a hátsó és első lábai. Az ebihal figyelemre méltóan jó állapotban maradt fenn, lágyszövetei, szemei és idegei a kőbe vésődtek.
Az N. degiustoi ebihal körülbelül 168 millió-161 millió évvel ezelőtt élt, a jura időszak közepén. Bár ez körülbelül 20 millió évvel későbbi, mint a legkorábbi feljegyzett béka fosszília, de ez a legrégibb ebihal, amit eddig találtak. Ezelőtt a legrégibb ismert ebihalak a kréta korszakban, körülbelül 130 millió évvel ezelőtt Izraelben élt Shomronella jordanica fajhoz tartoztak. Más fosszilizált kétéltű lárvák még korábbra nyúlnak vissza, de egyiknél sincsenek meg az unikálisan, rendkívüli metamorfózison keresztülment ebihalak jellemzői.
A kétéltű nagy, az orrától a farka hegyéig körülbelül 16 centiméter volt. Sok ma élő faj ebihal hossza néhány centiméter, vagy kevesebb. Ma az ilyen óriás ebihalak nem gyakoriak, és ha előfordulnak, akkor más fajokhoz képest többnyire viszonylag kis felnőttekké válnak. De az N. degiusto egész életében nagy volt, akárcsak a ma élő amerikai kecskebéka (Lithobates catesbeianus). A fosszília ebihal úgy táplálkozott, mint a ma élő ebihalak, kiszívta és kiszűrte a táplálék részecskéket a vízből.
Fennmaradt az ebihal fosszíliájának torok csontváza: ugyanaz a meghatározó szűrögető táplálkozó berendezése volt, mint a ma élő társainak. Ez azt mutatja, hogy a szűrögető táplálkozást folytató ebihalak nagyon hosszú ideje nyerő evolúciós stratégia.
(Forrás: Science News: https://www.sciencenews.org/)