A történet 2019-ben kezdődött, amikor egy kaliforniai távcső egy fényes villanást észlelt. Ez a jelenség az ún. árapály-katasztrófa (angolul tidal disruption event, rövidítve TDE), amely során egy fekete lyuk elpusztítja a hozzá túl közel merészkedő csillagot. Az eseményt AT2019qiz névre keresztelték. Az ilyen TDE-k során a csillag anyaga egy korongot képez a fekete lyuk körül, amelyből később különféle jelenségek, például röntgensugarak formájában kibocsátott energiahullámok indulhatnak ki.
Az utóbbi évek kutatásai során felfedezték a "kváziperiodikus kitörések" (QPE-k) néven ismert jelenségeket, amelyek során röntgensugarak keletkeznek a szupermasszív fekete lyukak közelében.
A kutatók úgy vélik, hogy ezek a kitörések akkor jönnek létre, amikor egy objektum, például egy csillag vagy egy kisebb fekete lyuk, ütközik a nagyobb fekete lyuk körül keringő koronggal.
Ez a kozmikus találkozás okozhatta azt a röntgenkibocsátást is, amit a Chandra teleszkóp észlelt.
A 2023-ban végzett kutatások során a Chandra és Hubble távcsöveket használták a TDE után visszamaradt törmelék megfigyelésére. A tudósok három különböző időpontban figyelték meg az eseményt, és azt találták, hogy a röntgensugarak erőssége ingadozott, vagyis valami folyamatosan ütközhetett az óriási fekete lyuk körüli anyaggal.
A megfigyelések során az is kiderült, hogy az AT2019qiz néven ismert fekete lyuk minden 48 órában röntgensugarakat bocsát ki.
Ez a felfedezés azért fontos, mert lehetővé teszi a kutatóknak, hogy jobban megértsék a fekete lyukak körül keringő objektumok eloszlását és pályáját.
A kváziperiodikus kitörések és árapály-katasztrófák további vizsgálata segíthet a csillagászoknak meghatározni, hogy hány objektum keringhet szoros pályán a szupermasszív fekete lyukak körül. Ezen túlmenően ezek az objektumok remek célpontok lehetnek a jövőbeli gravitációs hullámokat észlelő obszervatóriumok számára.
A fekete lyukak létrejötte
Fekete lyuk akkor jön létre, amikor egy adott tömegű - a jelenlegi ismereteink szerint legalább 1,7- 2,8 naptömegű - csillag anyaga az élete végén, az úgynevezett gravitációs összeomlás hatására bekövetkező szupernóva-robbanás után, egy kritikus értéknél kisebb térfogatba tömörül össze. Ebben az állapotban az anyag összehúzódását okozó gravitációs erő minden más anyagi erőnél nagyobbá válik, és egyetlen ponttá sűrűsödik össze. Ebben a pontban, az ún. gravitációs szingularitásban bizonyos fizikai mennyiségek, mint például a sűrűség vagy a téridőgörbület végtelenné válnak. A szingularitást körülvevő térrészben a gravitáció olyan erős, hogy onnan sem a fény, sem pedig más anyag nem tud kiszabadulni, a fekete lyuk elnevezés is erre utal.