A most felfedezett új fajt a Bahia Mineração (BAMIN) bányavállalat megbízásából végzett környezetvédelmi munkálatok során azonosították az Espinhaço-hegység északi részén. Az ott dolgozó kutatócsoport az Amphisbaeniák, vagyis a féreggyíkok több példányát is azonosították, ám ezek egyetlen jól ismert fajba se voltak besorolhatók - írja az IFL Science.
Ahhoz, hogy megerősítsék, tényleg egy új faj egyedeit sikerült megtalálni, külső jellegzetességeiket összehasonlították más ismert féreggyíkokéval, ezenkívül pedig DNS-vizsgálattal is igyekeztek fényt deríteni az állatok rendszertani helyére.
A vizsgálatok megerősítették, hogy csakugyan új féreggyík-fajra sikerült bukkanni, az állatok pedig az Amphisbaena amethysta nevet kapták, mivel természetes élőhelyük egy ametisztbánya közelében van. A drágakővel ellentétben ez a lény nem a szépségéről, sokkal inkább bizarr külleméről nevezetes.
Az A. amethysta nem hüllőre, sokkal inkább egy óriásira nőtt földigilisztára emlékeztet. Körülbelül 26 centiméter hosszú, és bár első pillantásra rózsaszínűnek tűnik, a pikkelyei a faroknál barnás színűvé válnak.
Az A. amethysta fosszoriális faj, ami azt jelenti, hogy teste a föld alatti életmódhoz alkalmazkodott
– erre utalnak apró látószervei is, amelyek szabad szemmel csaknem észrevehetetlenek. Bár a föld alatt bujkál a ragadozók elől, nem kóborol messzire eredeti élőhelyétől; a faj csak a bánya 38 kilométeres körzetében található meg 1000 méteres magasságban. A kutatók megbizonyosodtak arról is, hogy az új féreggyík-faj populációja stabil, és egyelőre nem fenyegeti a kihalás veszélye.
A bányászati tevékenység ugyanakkor jelentősen átalakíthatja az állatok élőhelyét, ami kérdésessé teszi a féreggyíkok hosszú távú fennmaradását.
A kutatók szerint az új faj felfedezése azt bizonyítja, hogy az Espinhaço-hegység forrszoriális faunája messze nem feltérképezett, és további ismeretlen állatfajokat rejthet a föld mélye.
Az új fajt bemutató tanulmány teljes terjedelmében a ZooKeys című zoológiai szakfolyóiratban olvasható.