A svédországi Karolinska Intézet, a brit Bristoli Egyetem és a londoni Imperial College London kutatócsoportja szerint a kalóriamentes koffeintartalmú italokat érdemes lenne a testzsírszint csökkentésének lehetséges eszközeként vizsgálni.
A genetikailag előre jelzett magasabb plazma koffeinkoncentráció alacsonyabb testtömeg indexszel és teljes testzsír tömeggel társult. A genetikailag előre jelzett magasabb plazma koffein-koncentráció a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb kockázatával is összefüggésben állt. A becslések szerint a koffein 2-es típusú cukorbetegségre gyakorolt hatásának körülbelül a felét a BMI-csökkenés közvetítette
– írták a kutatók a tanulmányukban, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.
A kutatásban a szakemberek mintegy tízezer ember adatait vették figyelembe, amelyeket a meglévő genetikai adatbázisokból gyűjtöttek össze, és a koffein lebomlásának sebességével összefüggésbe hozható specifikus génekben vagy azok közelében található eltérésekre összpontosítottak.
A BMJ Medicine tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint általánosságban elmondható, hogy a CYP1A2-t és az azt szabályozó AHR nevű gént érintő eltérésekkel rendelkezők lassabban bontják le a koffeint, így az tovább marad a vérben.
A Mendel-féle randomizációnak nevezett megközelítést használták a variációk jelenléte, az olyan betegségek, mint
Míg a koffeinszint, a testtömegindex és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata között jelentős összefüggés mutatkozott, nem derült ki kapcsolat a vér koffeintartalma és a szív- és érrendszeri betegségek között, beleértve a pitvarfibrillációt, a szívelégtelenséget és a stroke-ot.
Korábbi tanulmányok már összefüggésbe hozták a koffeinfogyasztás mérsékelt és relatív növekedését a szív egészségének javulásával és az alacsonyabb testtömeg indexszel, az új kutatás pedig még több részletet ad ahhoz, amit már tudunk a kávé szervezetre gyakorolt hatásairól.
A szakemberek szerint azonban fontos azt is szem előtt tartani, hogy a koffein szervezetre gyakorolt hatásai nem mind pozitívak, vagyis érdemes óvatosan mérlegelni a koffeinfogyasztás előnyeit; ám ez az új tanulmány fontos lépés annak felmérésében, hogy mennyi koffeinmennyiség lehet az ideális. Az ok és okozat megerősítéséhez azonban további kutatásokra lesz szükség.