Az életkor előrehaladtával a magasságvesztés teljesen normális, és egyesek körülbelül 30 éves koruktól kezdve kezdenek megrövidülni. A lakosságnak csak körülbelül 20%-a nem csökken észrevehetően, ami a jó genetika és az egészséges életmód kombinációjának köszönhető, olvasható a Steffen Chiropractic Center honlapján.
Nemcsak az életkorral csökkenünk, hanem napról napra is jelentősen változik a magasságunk, akár 2 centiméterrel is.
A csigolyák közé szorított porckorongok, amelyek a gerinc lengéscsillapítójaként működnek, akár 88%-ban vízből állnak. Mindennapi tevékenységeink során ez a víz lassan kiszorul ezekből a lemezekből ahányszor csak a gerinc mozog.
Aztán amikor éjszaka lefekszünk az ágyban, és a porckorongoktól elvesszük a nyomást, a porckorongok a szivacshoz hasonlóan újra felszívják a kiszorult vizet. Így valószínű, hogy reggel, felkeléskor valamivel magasabbak vagyunk, mint a nap végén.
Az életkor előrehaladtával számos degeneratív folyamat akadályozhatja a porckorongok megfelelő hidratáltságának fenntartását, így azok kevésbé lesznek hajlékonyak.
Ezenkívül a csontok degenerációja hozzájárulhat a csigolyák fokozatos összeeséséhez, különösen a hát felső részén, ami az úgynevezett "özvegyi púp" kialakulásához vezet, ami néhány centit elvesz a magasságból.
Tanulmányok szerint a férfiak 30 és 70 éves koruk között átlagosan 3 centimétert veszítenek a magasságukból, 80 éves korukra pedig összesen 5 centit.
Összehasonlításképpen, a nők 30 és 70 éves koruk között 5 centimétert veszítenek a magasságukból, 80 éves korukra pedig összesen 7,5 centimétert.
Bár a genetika játssza a legnagyobb szerepet abban, hogy az életkor előrehaladtával mennyire megyünk össze, az életmóddal kapcsolatos döntések is jelentős különbséget jelenthetnek.
Azoknál, akik
nagyobb a kockázata annak, hogy öregedésük során jelentős mértékben veszítenek testmagasságukból.
Noha az életkor előrehaladtával némi magasságvesztés normális, a rövid időn belül bekövetkező túl nagy mértékű fogyás súlyosabb egészségi problémára utalhat.
Nem szokatlan, hogy 40 éves kor után évtizedenként fél vagy háromnegyed centiméterrel csökken a magasságunk.
Ha azonban egy 45 és 65 év közötti férfi azt veszi észre, hogy zsugorodik, forduljon orvoshoz.
A férfiak gyors magasságvesztése szívbetegségre utaló jel lehet, és nagyobb lehet a gerinc- vagy csípőtörés kockázata.
A Journal of Bone and Mineral Research című folyóiratban közzétett tanulmány szerint azoknál a férfiaknál, akik 70 éves koruk után két éven belül 5 vagy több centit veszítenek, 54%-kal, a nőknél pedig 21%-kal nagyobb a csípőtörés kockázata.
Egy másik, az Archives of Internal Medicine című folyóiratban közzétett tanulmány szerint azoknál a férfiaknál, akik 3 cm-t csökkentek 20 év alatt legalább 46%-kal nagyobb valószínűséggel szenvedtek szívbetegségben, és 64%-kal nagyobb eséllyel haltak meg bármilyen okból.
A magasság megőrzésének legjobb módja a kiegyensúlyozott, kalciumban és D-vitaminban gazdag étrend, valamint a sok testmozgás, különösen a saját testsúlyos testmozgás (beleértve a gyaloglást és a futást), amely segít megőrizni a csontok erősségét.