Felfedeztek egy maja várost Mexikóban

Az El Castillo nevű piramis Chichén Itzá ikonja.
Fotó: Israel Leal
Vágólapra másolva!
A kutatók egy közeli édes vizű lagúna után a Valeriana nevet adták a városnak, mely sűrű városi település volt, templompiramisokkal és egy labdapályával. A masszív, több száz éves maja várost Mexikóban, a Yucatan-félszigeten fedezték fel. Az Antiquity magazinban október 29-én publikált tanulmány szerint a város 6.674 szerkezetet is tartalmazhat, köztük olyan piramisokat, mint a Chichén Itzá és a Tikal.
Vágólapra másolva!

A kutatás korábban lidar (lézer alapú távérzékelés) térképet használt, hogy feltárja a potenciálisan 1.500 éves helyszínt. Ennek során lézerimpulzusokat lőnek a földön a helyszín feltárásához. A lidar technológia utóbbi néhány évtizedben történő felemelkedésével drámaian növekednek az ókori települések felfedezései. A technológia azonban drága és gyakran nem elérhető a tudósok számára, mint például Luke Auld-Thomas, az Észak-Arizonai Egyetem régésze, a maja városról szóló tanulmány vezető szerzője számára. De a kutatóknak volt egy ötlete, hogy kerüljék meg ezt az akadályt.

A Campeche kelet-középső részén felfedezett maja várost modern épületek és országutak mellett elrejtve találták.
A Campeche kelet-középső részén felfedezett maja várost modern épületek és országutak mellett elrejtve találták.
Fotó: Luke Auld-Thomas, Antiquity Publications Ltd / Live Science

 

 

A maja várost farmok és országutak belsejében elrejtve fedezték fel

 

Auld-Thomad azt nyilatkozta, hogy az ökológia, erdészet és építőmérnök tudósok egész más célokból már használtak lidar vizsgálatot ezen területek némelyikén. Felmerült, hogy mi van, ha már létezik a terület lidar vizsgálata? 

Átfésülve a korábbi lidar tanulmányokat, Auld-Thomas talált köztük egy olyat, amit azért hoztak létre, hogy mérjék és monitorozzák a szenet Mexikó erdeiben. Elemezve 129 négyzetkilométert Campeche kelet-középső részén, ahol korábban sosem kerestek maja struktúrákat, Auld-Thomas és kollégái egy rejtett maja város nyomait találták modern farmok és országutak belsejében elrejtve.

 

Az ilyen maja városok segíthetnek megoldani a modern városfejlesztési problémákat
Fotó: Luke Auld-Thomas, Antiquity Publications Ltd / Live Science

 

 

A város a klasszikus időszakból (Kr.u. 250-900) származik és mutatja egy klasszikus maja politikai főváros összes fő ismérveit, ideértve egy széles töltésúttal összekötött többszörös zárt köztereket, templompiramisokat, és egy labdapályát. 

 

A Valeriana városközponttól távolabb teraszok és házak tarkítják a domboldalt, ami sűrű városi terjeszkedésre utal. 

Ez az első tanulmány, ami maja struktúrákat tár fel a Campeche kelet-középső részén. Sem a kormány, sem a tudományos közösség nem tudott róla.

Az El Castillo nevű piramis Chichén Itzá ikonja.
Fotó: Israel Leal / National Geographic

Auld-Thomas megjegyezte, hogy ahogy a maja civilizáció diverzitása és sűrűsége lassan feltárul, ennek a periódusnak a tanulmányozása még fontosabbá válik. Az ilyen maja városok segíthetnek megoldani a modern városfejlesztési problémákat, hogy jobb és fenntarthatóbb városi életmódot folytassunk.

(Forrás: Live Science: https://www.livescience.com/)



 



 



 



 



 



 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!