Bármelyik pillanatban óriási robbanás történhet a Föld közelében

Vágólapra másolva!
Robbanás várható a közeli T Coronae Borealis nevű kettős csillagrendszerben – állapították meg csillagászok. A csillagrobbanás tőlünk „mindössze” 3000 fényévre fog történni, és akár szabad szemmel is látható lesz az égbolton.
Vágólapra másolva!

A T Coronae Borealis – vagy más néven a „Lángoló Csillag” – egy kettőscsillag, amely egy fehér törpecsillagból és egy közeli, vörös óriásból áll. Ez a rendszer nem mindennapi jelenségeket produkál, mivel a fehér törpe folyamatosan anyagot von el a vörös óriástól. Az emelkedő hőmérséklet és nyomás termonukleáris robbanást idéz elő, amit „nóvának” hívunk.

A T Coronae Borealis egy két csillagból álló rendszer, amelynek kisebbik tagja folyamatosan anyagot lop nagyobbik társától. A folyamat miatt hamarosan hatalmas robbanás következhet be, amelyet a Földről is látni lehet majd
A T Coronae Borealis egy két csillagból álló rendszer, amelynek kisebbik tagja folyamatosan anyagot lop nagyobbik társától. A folyamat miatt hamarosan hatalmas robbanás következhet be, amelyet a Földről is látni lehet majd
Fotó: Science Photo Library via AFP

Miért különleges ez a csillagrobbanás?

Fontos megjegyezni, hogy a robbanás, amit hamarosan látni fogunk, nem szupernóva, tehát nem a csillag haláláról van szó. A robbanás után a fehér törpecsillag sértetlen marad, és a ciklus több tíz- vagy akár százezer évig is folytatódhat.

A hamarosan bekövetkező robbanás körülbelül 80 évente történik meg

A csillag fényessége hirtelen megnő, és szabad szemmel is láthatóvá válik, majd egy-két hét elteltével újra elhalványul.

Az utolsó ilyen eseményt 1946-ban dokumentálták.

Mikor számíthatunk az újabb robbanásra?

A legutóbbi adatok szerint a T Coronae Borealis legutóbb 2023-ban halványodott el, ami a közelgő robbanás egyik előjele lehet. Az Amerikai Változócsillag-megfigyelők Egyesülete (AAVSO) szerint bármelyik pillanatban bekövetkezhet az esemény. 

A NASA szerint a robbanást 2024 szeptemberére várták, ám egyelőre nincsenek információk arról, hogy ez megtörtént volna, könnyen előfordulhat, hogy a közeljövőben számíthatunk az eseményre.

Mit jelent mindez a tudomány számára?

A NASA Fermi gamma-sugár űrtávcsöve, valamint az Európai Űrügynökség (ESA) INTEGRAL teleszkópja készen áll arra, hogy megfigyelje a robbanást. A tudósok célja, hogy a csillagrobbanás során keletkező különböző hullámhosszú energiákat tanulmányozzák, és így új adatokat nyerjenek a folyamat pontos mechanizmusairól. Dr. Elizabeth Hays, a NASA Goddard Űrközpontjának vezető kutatója elmondta, hogy a csillagrobbanások jellemzően olyan távol vannak, hogy nehéz pontosan azonosítani a forrást, de ez a mostani esemény kivételes közelsége miatt remek lehetőséget kínál a részletes megfigyelésekre.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!