A sírkamra egykor egy hatalmas, eredetileg 6 méter magas és 65 méter átmérőjű halom közepén helyezkedett el. A kutatók szerint az ilyen jellegű sírhalmok ritkának számítanak, így a mostani felfedezés rendkívül fontos a történelmi emlékek megőrzése szempontjából - írja a Heritage Daily.
A frissen felfedezett sírkamra kiemelkedő bizonyíték gazdag műemlék állományunkra, hiszen 2600 év után is teljesen ép állapotban találtuk meg
– nyilatkozta Andrea Lindlohr, Baden-Württemberg regionális fejlesztési és lakásügyi minisztériumának államtitkára.
A sírkamra alig 70 centiméteres mélységben helyezkedik el, és tölgyfából készült, ami rendkívül ritkán marad meg ilyen állapotban a kedvezőtlen talajviszonyok miatt.
A kamra körülbelül 3,4 méter széles és 4,05 méter hosszú lehetett, tájolása nagyjából észak-déli irányú.
A méreteket a szakértők csak becsülni tudják, ugyanis a tetőt tartó struktúra időközben megsemmisült.
A régészek dendrokronológiai (évgyűrűk vizsgálatán alapuló) módszerrel próbálják pontosan meghatározni a tölgyfák kivágásának idejét. Egy helyszínen talált, félig kész ásó datálása alapján a felhasznált faanyag körülbelül Kr. e. 585-ből származik. A feltárás során felfedeztek két alagutat is, amelyeket valószínűleg sírrablók ástak, akik fémből vagy más értékes anyagból készült sírmellékleteket kereshettek. Mindössze néhány kerámia- és bronzszeget hagytak hátra, amelyek hasonlóan más korai vaskori elit sírokhoz, feltehetőleg egy négykerekű szekér részei lehettek.
A sírban fellelt emberi csontokat tovább fogják vizsgálni, hogy pontosabban meghatározhassák az elhunyt személy életkorát és nemét.
Az előzetes antropológiai vizsgálatok alapján egy 15-20 év közötti, körülbelül 160-168 cm magas férfi maradványaira találhattak rá a régészek.
Prof. Dr. Claus Wolf, a LAD elnöke hangsúlyozta: „A sírkamra minden fadarabját gondosan kiemeljük, konzerváljuk és restauráljuk, hogy a következő években a nagyközönség számára teljes egészében bemutathassuk egy múzeumi kiállítás keretében.”