A Szahara a Föld egyik legismertebb és legnagyobb kiterjedésű száraz régiója, ahol évente csupán néhány milliméternyi csapadék hullik. Amikor azonban a világ legnagyobb nem poláris sivatagában elered az eső, az gyakran heves zivatarok formájában történik. A legutóbbi példát erre egy szeptember 7-én és 8-án átvonuló extratrópusi ciklon szolgáltatta, amely jelentős mennyiségű csapadékot zúdított Marokkó, Algéria, Tunézia és Líbia egyes részeire. Ezeken a területeken szinte példátlannak számítanak a heves esőzések.
A NASA Terra műholdjának MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) eszköze szeptember 10-én rögzítette a vihar következtében kialakult áradásokat és lefolyásokat. A képeken jól látszanak azok a területek, ahol a vízmélységtől és az üledék mennyiségétől függően a víz sötét és világoskék árnyalatokban jelenik meg. A növényzet a felvételen zöld színben pompázik.
A legérdekesebb az, hogy a vihar által érintett területek a szokásos éves csapadékmennyiség többszörösét kapták alig néhány nap leforgása alatt. A NASA IMERG (Integrated Multi-Satellite Retrievals for GPM) adatainak előzetes elemzése alapján sok helyen több mint 200 milliméter eső esett.
A földi mérőállomások hiánya miatt a csapadékmennyiséget a műholdak által gyűjtött adatok alapján határozták meg.
A régióban minden nyáron van valamennyi csapadék, de az idei év különlegessége, hogy egy extratrópusi ciklon okozta a heves esőzést”
– idézi a NASA közleménye Moshe Armont, a Jeruzsálemi Héber Egyetem Földtudományi Intézetének egyik kutatóját.
Az Atlanti-óceán felett kialakult ciklon délfelé tolódva nedvességet húzott Afrika egyenlítői régiójából a Szahara északi területeire.
A vihar következtében számos kiszáradt tó megtelt vízzel. Figyelemre méltó változáson ment át például a Marokkóban található Iriqui Nemzeti Park területén lévő tó, amely most sötétkék színű a műholdképeken. Az algériai Sebkha el Melah nevű sóstó szintén tele lett vízzel.
Az elmúlt húsz év adatait elemezve (2000–2021) a kutatók összesen több mint 38 000 olyan eseményt azonosítottak, amikor jelentősebb mennyiségű csapadék esett a Szaharában,
ezek közül azonban mindössze hat olyan volt, amely vízzel töltötte fel a kiszáradt tómedreket.
A Szaharában tapasztalható szélsőséges időjárási események nemcsak a helyi ökoszisztémákra vannak drámai hatással, hanem a térségben élő emberek életére is. A viharok miatt Marokkó kisebb falvaiban komoly károkat szenvedett az infrastruktúra, utak rongálódtak meg, több helyen pedig az áram- és vízellátás is megszakadt.