A 2024 UQ névre keresztelt aszteroidát október 22-én észlelte a hawaii ATLAS rendszer, de csak néhány órával azelőtt, hogy Kalifornia partjainál, az óceán fölött, belépett a Föld légkörébe.
A szakértők csak későn észlelték az egy méteres átmérőjű aszteroidát, amely szerencsére nem jelentett veszélyt. Aggodalomra adhat okot, hogy csak az utolsó pillanatokban vették észre a közeledését.
A NASA is érzékelte az objektumot, ám csak a légkörbe lépése előtti órákban. Ez volt az idei harmadik olyan aszteroida, amelyet röviddel a Földhöz érkezése előtt észleltek. Az objektum nem jelentett veszélyt, egy aszteroida akkor potenciálisan veszélyes, ha 0,05 csillagászati egységnél közelebb halad el a Földhöz, és átmérője meghaladja a 140 métert - írja a Metropol.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy 2029-ben az Apophis aszteroida nagyon közel halad majd el a Föld mellett, és ennek következtében jelentős átalakuláson mehet át a felszíne – derült ki egy új tanulmányból. Szabad szemmel is látható lesz a Földhöz kritikusan közel kerülő kisbolygó, a műholdak pályáján belülre várható. Az Európai Űrügynökség (ESA) bejelentette, hogy vállalja a Rapid Apophis Biztonsági Misszió projekt (Ramses) előkészítő munkáinak finanszírozását, amelynek részeként egy űreszközt küldenek a Földet kritikusan megközelítő aszteroidára, hogy minél pontosabb információkat gyűjtsenek a kisbolygó méretéről, alakjáról, tömegéről forgási módjáról és mozgásáról.
Cikket közöltünk arról, hogy furcsa eredetű aszteroida pusztította ki a dinoszauruszokat. A becsapódás tömeges kihalási eseményt idézett elő, a bolygó fajainak körülbelül 60%-át elpusztította, köztük minden nem madarakhoz tartozó dinoszauruszt.
Arról is írtunk, hogy a NASA 3 millió dollárt (több mint 1 milliárd forintot) is hajlandó kifizetni azoknak, akik újszerű ötletekkel állnak elő az újrahasznosítás terén. A jövőbeli hosszú távú űrmissziók során egyre több „szervetlen hulladék” fog keletkezni, ilyenek például az élelmiszer-csomagolások, az elhasznált ruházat, vagy a tudományos kísérletekből származó anyagok. A NASA célja, hogy ezeket a hulladékokat „hasznos termékekké” alakítsa, amelyek támogathatják a tudományos felfedezéseket és az űrbeli életet.