Magyarázatot találtak az óceán mélyén hallható ijesztő zajra

Vágólapra másolva!
Évek óta rémisztő kattogás hallható a Csendes-óceán mélyén, ám a titokzatos zaj forrását mostanáig nem sikerült azonosítani. Egy új kutatás ezúttal pontot tehet a rejtély végére.
Vágólapra másolva!

A világ óceánjai számos titkot rejtenek, és olyan életformák élhetnek bennük, amelyeknek még a létezéséről sem tudunk. A mélység egyik legrejtélyesebb jelensége az a kattogó zaj, amelyről már évek óta tudnak a szakemberek, de eredetét sokáig nem tudták megfejteni. A csendes-óceáni hang rendkívül érdekes, mivel lassan kezdődik, majd egyre gyorsul, végül folyamatos zümmögéssé áll össze; emiatt leginkább egy gép által keltett zajra emlékeztet - írja a LAD Bible.

Már egy ideje tudnak a Csendes-óceán mélyéről érkező rejtélyes hangokról, de ezek forrását csak most sikerült meghatározni.
Már egy ideje tudnak a Csendes-óceán mélyéről érkező rejtélyes hangokról, de ezek forrását csak most sikerült meghatározni.
Fotó: Getty Images via AFP

Ez lehet a magyarázat a Csendes-óceán mélyén hallható kattogásra

A különös zaj forrásának felkutatását Will Oestreich, az amerikai Nemzeti Tudományos Alapítvány szakértője kezdeményezte. Oestreich évek óta foglalkozik az óceán mélyéről érkező hangok tanulmányozásával, így korábbi kutatómunkái révén fontos tapasztalatokra tett szert. Legújabb vizsgálatával végre sikerült azonosítania a zajok forrását: 

eszerint a hangokat ámbráscetek bocsátják ki, miközben élelmet keresnek a mélyben.

Oestreich elmondta, hogy az ámbráscet hangja akár több mint 200 decibel erősségű is lehet, ami egyértelműen rekord az állatvilágban. E hangok tanulmányozása közben a kutatók értékes információkat szerezhetnek a bálnák életéről és viselkedéséről. Az echolokációs hangok közötti szünetek például segítenek meghatározni a bálnák méretét, így eldönthető, hogy fiatal vagy idősebb egyedek produkálják a zajokat.

Az ámbráscet a mélység ragadozója

Az ámbráscet a tenger mélyének csúcsragadozója, viselkedése pedig sokat elárul a tenger alatti táplálékláncról, amelyet más módon nehéz lenne vizsgálni. Főként tintahal- és kalmárfajokkal, valamint halakkal táplálkozik. Különösen híres arról, hogy képes akár 2000 méteres mélységbe is lemerülni. 

Ámbránscet
Ámbráscet
Fotó: robertharding via AFP

Echolokáció segítségével tájékozódik, és találja meg zsákmányát a sötétben.

Mivel az ámbráscet egy veszélyeztetett faj, populációinak és szokásainak megismerése létfontosságú az ökoszisztéma megőrzése szempontjából. A kutatók egy hét évet felölelő megfigyelési időszak alatt összesen 1272 napig rögzítették a cetek kattogó hangjait, amely lehetőséget adott arra, hogy részletesebb képet kapjanak ezekről a titokzatos mélytengeri óriásokról.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!