Az egyiptomi piramisok építését bemutató rövidfilmben az ókori munkások hatalmas kőtömböket mozgatnak kötél és csónak segítségével, sőt, olyan jelenetek is láthatók, ahol óriás humanoidok cipelik a köveket, vagy éppen elefántok szállítják azokat a hátukon. A videó természetesen gyorsan népszerű lett a közösségi médiában, egyesek készpénznek veszik a jelenetek hitelességét, pedig csupán egy jól megszerkesztett átverésről van szó, amelynek készítője nem más, mint a mesterséges intelligencia (AI).
A rövidfilmet a mesterséges intelligencia észlelésével foglalkozó TrueMedia elemezte, és nem meglepő módon jelentős manipulációra utaló jeleket talált – olvasható a Snopes tényellenőrző portálon megjelent cikkben. Emellett a Google fordított képkeresője is olyan nyomokra bukkant, amelyek megerősítették, hogy a videót az AI hozta létre.
A videó tehát csupán a szórakoztatás céljából készült, és egyáltalán nem szolgáltat hiteles információkat a piramisok építéséről.
Mai napig komoly viták folynak arról, miként épültek a piramisok, ezzel kapcsolatban több elmélet is verseng egymással. Egyes kutatók szerint az építkezéshez rámpákat használtak, míg mások úgy vélik, hidraulikus emelőrendszerrel mozgatták a köveket. Egy friss, 2024 májusában publikált teória szerint a Nílus egy mára teljesen eltűnt mellékága mentén épültek fel az ókori egyiptomi piramisok, köztük a híres gízai piramis is.
E vízi útvonalon a nehezebb kőtömböket, az építéshez szükséges szerszámokat és a munkásokat viszonylag hatékonyan célba lehetett juttatni.
Az eltűnt folyóág felfedezése magyarázattal szolgálhat arra is, hogy miért épültek egymáshoz ilyen közel a piramisok. Az ókori egyiptomiak tehát az emberi erő helyett a folyó erejét használták a nehéz kövek szállítására, ami jóval kevesebb erőfeszítést igényelt.
Hérodotosz ókori görög történetíró szerint körülbelül 100 000 ember dolgozott a piramisok építésén, ám a modern egyiptológusok inkább 20 000–30 000 főre becsülik a munkások számát.