A Journal of the Endocrine Society tudományos szaklapban publikált tanulmány a Virginiai Egyetem kutatóitól származik, akik tizennégy egészséges résztvevő bevonásával készítették. Arra kérték őket, hogy egy éjszakán át koplaljanak, mielőtt különböző intenzitású testmozgást végeztek volna, majd beszámoltak az étvágyukról. A szakemberek vérmintát is vettek, hogy megmérjék az edzés hatását az úgynevezett ghrelin hormonra, amely köztudottan jelentős szerepet játszik az étvágy szabályozásában. Minél magasabb ugyanis a ghrelin szintje a szervezetben, annál éhesebbnek érezzük magunkat.
Azt találtuk, hogy a nagy intenzitású edzés jobban elnyomja a ghrelinszintet, mint a közepes intenzitású testmozgás. Ezenkívül megállapítottuk azt is, hogy a résztvevők kevésbé érezték éhesnek magukat egy nagy intenzitású edzés után
– mondta Kara Anderson endokrinológus, a Virginiai Egyetem munkatársa a ScienceAlert online tudományos portálnak.
A kutatók úgy látták, hogy a női résztvevőknél volt a legjelentősebb a ghrelinszintek közötti különbség, bár az önbevallás szerinti étvágyszintek tekintetében mindkét nemnél érezhető csökkenést tapasztaltak a nagyobb intenzitású gyakorlatok után.
A ghrelin mind acilezett (AG), mind deacilezett (DAG) formában megtalálható a szervezetben. Amellett, hogy az étvágyhoz kapcsolódik, más területeken is fontos, többek között:
A tudósok szerint van egy bizonyos pont, amikor a ghrelin csökkenni kezd; valószínűleg akkor, amikor a szervezet több laktátot termel, mint amennyit kezelni tud. Utóbbi az izomanyagcsere mellékterméke, amely akkor keletkezik, amikor a szervezet „keményebben dolgozik”.
Mivel protokollunk a vérlaktátot használta az edzésintenzitás meghatározásához, ezek az eredmények arra utalnak, hogy a laktátküszöb feletti edzésre lehet szükség a ghrelin elnyomásának kiváltásához
– írták a kutatók a közzétett tanulmányukban, hozzátéve, hogy az edzés és az étvágy közötti kapcsolat valójában elég bonyolult: az edzés típusától, időtartamától és az érintettek profiljától függően az edzés egyszerre növelheti és csökkentheti az éhségérzetet.
Ez az egyik olyan terület, ahol mindenképpen több kutatásra van szükség. És bár a tanulmány mintája kicsi volt, rávilágíthat a nemek közötti lehetséges különbségekre a ghrelin hormon tekintetében.
Ami pedig a fogyást illeti: tudjuk, hogy a kilók leadásának képessége számos tényezőtől függ, beleértve a testmozgást is.
És hogy mindannyian különbözőek vagyunk, amikor arról van szó, hogy melyik „taktika” működik a legjobban. Erre ez az új kutatás még jobban rávilágít. Anderson szerint a testmozgást úgy kell kezelni, mint egy gyógyszert, ahol az adagot az egyén személyes céljai alapján kell testre szabni. Az új kutatásunk azt mutatja, hogy a nagy intenzitású edzés fontos lehet az étvágy csillapításában, ami különösen hasznos lehet egy súlycsökkentő program részeként.