Vágólapra másolva!
Különös felfedezést tettek a csillagászok az Uránusz egyik holdján, a Mirandán, amely több mint 2,7 milliárd kilométerre található a Földtől. A Johns Hopkins Alkalmazott Fizikai Laboratóriumának kutatói szerint a hold felszíne alatt egy hatalmas, 100 kilométer mély óceán rejtőzhet. Ez az adat arra utal, hogy a Mirandán alkalmasak lehetnek a feltételek a Földön kívüli élet megjelenésére.
Vágólapra másolva!

A Mirandát első ízben a NASA Voyager-2 űrszondája révén tudták részletesebben tanulmányozni, amely 1986-ban készített felvételeket az égitestről. A hold felszíne barázdált, egyfajta Frankenstein-szerű mozaikot képez; e felszíni formák vélhetően a hold belső árapály-erői miatt jöttek létre. Utóbbi jelenség arra utal, hogy a felszín alatt egy folyékony vízből álló óceán található, amely a Földön kívüli élet otthonául szolgálhat – írja a Daily Star cikke.

Az Uránusz holdjának felszíne alatt hatalmas óceán rejtőzhet, amelyben akár a Földön kívüli élet is megtelepedhetett.
Az Uránusz holdjának felszíne alatt hatalmas óceán rejtőzhet, amelyben akár a Földön kívüli élet is megtelepedhetett.
Fotó: Science Photo Library via AFP

Mekkora lehet a Miranda alatt rejtőző óceán és megtelepedhet-e benne a Földön kívüli élet?

A kutatók szerint a Miranda óceánjának mélysége közel 100 kilométer is lehet, és 30 kilométerre található a hold jéghideg felszíne alatt. 

A kutatók úgy vélik, hogy az óceán nagyjából 500 millió évvel ezelőtt jött létre, az eltelt idő alatt pedig könnyen kialakulhatott az élet számára megfelelő környezet.

A tudósok már javaslatot is tettek egy új küldetés indítására, hogy részletesebb adatokat gyűjthessenek a bolygóról és a körülötte keringő holdakról, így Mirandáról is. Tom Nordheim, a kutatás társszerzője elmondta, hogy egy ilyen küldetés megerősíthetné vagy cáfolhatná az óceán létezését, és többet megtudhatnánk ennek a távoli holdnak az esetleges lakhatóságáról.

Óceánok a Naprendszer holdjain

Nem a Miranda az egyetlen égitest a Naprendszerben, amelynek folyékony óceánja van. A Jupiter legnagyobb holdján, a Ganymedesen, egy hatalmas sósvízű óceán húzódik a jeges kéreg alatt, ennek mélysége elérheti a 90 kilométert, és több vizet tartalmazhat, mint az összes földi óceán együttvéve.

Ezek az óceánvilágok arra utalnak, hogy akár szűkebb kozmikus környezetünkben, a Naprendszerünk távoli, jeges holdjain is megtelepedhetnek az idegen létformák.

Szintén izgalmas felfedezéseket tartogat az Europa nevű hold is, amely a Jupiter körül kering, és ugyancsak egy hatalmas óceánt rejthet. Az Europa óceánjában található kémiai összetevők és az esetleges hidrotermális források miatt a tudósok úgy vélik, hogy az égitest akár az élet számára is kedvező környezetet biztosíthat.

A National Academy of Sciences 2022-es jelentése szerint az Uránusz az egyik legérdekesebb égitest a Naprendszerben, és tanulmányozása alapvető információkat nyújthat a nagyobb jeges bolygók és azok holdjainak megismeréséhez.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!