Az agydaganattal diagnosztizált betegek olyan tünetektől szenvedhetnek, mint a fejfájás, rohamok, kognitív és személyiségbeli változások, valamint neurológiai károsodások. Ezek a tünetek viszont drasztikusan befolyásolhatják életminőségüket, egyelőre azonban még nem létezik célzott kezelés erre a pusztító betegségre. A kutatók most úgy vélik, hogy az immunterápia fordulópontot jelenthet a kezelésében, amely a szervezet saját természetes védekező rendszerének serkentésével törekszik a rák féken tartására.
Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek: a glioblasztóma egy természetben előforduló daganat, amely az agydaganatok „gliomák” nevű csoportjába tartozik; ezek az agyban és a gerincvelőben keletkeznek és növekednek. Az Egészségügyi Világszervezet szerint ez a rák egyik legagresszívabb formája. A becslések szerint évente 3200 új esetet diagnosztizálnak az Egyesült Királyságban; világviszonylatban 100 ezer emberre évente körülbelül 3,2-4,2 eset jut, ami évente mintegy 150 ezer új esetet jelent.
A glioblasztóma szokásos kezelései, mint például a műtét, a sugárkezelés és a kemoterápia gyakran csak átmenetileg hatékonyak. A daganatok nagyon ellenállók ezekkel a kezelésekkel szemben, mivel a rák képes elnyomni az immunválaszt, és a vér-agy gát jelenléte miatt korlátozza a legtöbb gyógyszert abban, hogy elérje az agyat. A műtét után a daganat gyakran visszatér és az agy más részeire is átterjedhet"
– mondta Mathew Clement , a Cardiffi Egyetem Orvostudományi Karának tudományos munkatársa a ScienceAlert online tudományos portálnak, aki húsz éve tanulmányozza, hogyan lehet az immunrendszert manipulálni és modulálni a rák és a krónikus fertőzések során; illetve, hogyan kommunikálnak az immunsejtek és hogyan zavarják az agyműködést, ami az Alzheimer-kór kialakulásához vezet.
Hozzátette: ez további kihívások elé állítja a betegeket és az orvosokat egyaránt.
Az agydaganat igen agresszív, és ezidáig rendkívül nehezen kezelhető változata ellen most új gyógymód érkezhet. Az immunterápia területe gyorsan fejlődik, és a folyamatban lévő kutatások bővítik a különböző betegségekre vonatkozó alkalmazási lehetőségeket. Jelenleg jóváhagyott immunterápiás kezelések állnak rendelkezésre számos daganatos betegség, például a melanoma, az emlő- és a tüdőrák kezelésére.
Az immunterápia alkalmazható:
A szakemberek szerint az immunterápia ígéretes, bár összetett utat jelent a glioblasztóma kezelésében is. A tumor erősen adaptív jellege miatt a glioblasztóma az agy különböző régióiban ugyanis különböző mutációkat mutat, ami megnehezíti a célzott kezelését. A kutatók ennek ellenére optimisták. A közelmúltban végzett kísérletek azt mutatták, hogy az immunterápia biztonságosan beadható az agy-gerincvelői folyadékba juttatott injekciókkal. A tudósok most azt vizsgálják, hogyan lehet ezeket a módszereket úgy átalakítani, hogy hatékonyabban hatoljanak be a daganatba.
Bár a glioblasztóma kezelése továbbra is összetett és kihívást jelentő betegség, az immunterápia potenciális utat kínál a betegek jobb eredményeihez. A mai napig azonban nincs olyan jóváhagyott, klinikailag elérhető immunterápia, amely javítaná a betegek életét"
– mutatott rá Mathew Clement, aki megjegyezte, hogy nem minden rákos megbetegedés reagál azonban az immunterápiára.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy lehetnek immunrendszerrel kapcsolatos mellékhatások, például szervi gyulladások. Emellett a gyógyszerek beadási módja is létfontosságú, ami szintén a kutatás részét képezi.