Egy nemrégiben elemzett fosszília arra utal, hogy ez a példány jóval nagyobb volt, mint rokonai, amelyek magassága a becslések szerint egy és három méter között lehetett. Az analízis arra is utal, hogy ezt a félelmetes ragadozót valószínűleg egy még félelmetesebb fenevad állkapcsában érte a vég. Federico Degrange evolúcióbiológus, az argentin Földtudományi Kutatóközpont munkatársa és kollégái megállapították, hogy a húsevő madár sípcsontján egy ősi krokodi lrokon, a Purussaurus fognyomai láthatóak, amelyről úgy vélik, hogy döbbenetes, akár kilenc méter hosszúra is megnőhetett.
Azt gyanítjuk, hogy ez a rémisztő madár a 12 millió évvel ezelőtti krokodilok méretét tekintve belehalt a sérüléseibe. Korábbi leletekből kiderült, hogy a Phorusrhacidáknak hatalmas csőrük volt, ami miatt igencsak komoly súlyt nyomtak. Ezek, valamint a koponyájuk anatómiája arra utal, hogy a madarak hatékony ragadozók lehettek. A „terrormadarak” a földön éltek, végtagjaik futásra termettek és többnyire más állatokat ettek
– mondta Siobhán Cooke, a Johns Hopkins Egyetem paleontológusa a ScienceAlert onine tudományos portálnak.
Hozzátette: szerencsére már jóval az ember megjelenése előtt kihaltak.
A csonttöredék alapján az állat akár 30 százalékkal nagyobb lehetett, mint a Phorusrhacidák korábban ismert példányai. A kutatócsoport azt gyanítja, hogy új fajról lehet szó, bár a korlátozott maradványok miatt nem zárhatják ki, hogy a korábban felfedezett rémmadarakhoz, például a Titanis közé tartozik.
A maradványokat egy fosszíliagyűjtő találta meg a Tatacoa-sivatagban a földön fekve: ez a Dél-Amerikában eddig talált legészakibb Phorusrhacida. A középső miocénben – mielőtt Dél- és Észak-Amerika összekapcsolódott volna – a terület buja és trópusi volt. Az ilyen körülmények általában elősegítik a bomlást, csökkentve a megkövesedés esélyét. A Papers in Palaeontology című folyóiratban publikált tanulmány szerint a Phorusrhacid fosszíliák ritkasága ebben a régióban arra is utalhat, hogy ezek a fajok csúcsragadozók lehettek, amelyek általában sokkal kisebb sűrűségben élnek, mint zsákmányállataik.
Az a tény, hogy a húsevő óriási madarak túlnyomó többségét Dél-Amerika déli részén találták meg, valamint hogy Észak-Amerika déli részének pliocén üledékeiben a közelmúltban jelentek meg, azt sugallta, hogy a rémmadarak dél-amerikai eredetűek
– írja Degrange és csapata a tanulmányában.
A fosszíliát először közel húsz évvel ezelőtt fedezte fel a Museo La Tormenta egyik kurátora, Cesar Augusto Perdomo; 3D szkenneléssel elemezték, ami kiemelte a Phorusrhacidák lábaira jellemző mély gödröket.
Az állatok ma élő legközelebbi rokonai szinte szélsőséges ellentétei az óriási röpképtelen társaiknak – ehelyett karcsú, hosszú lábú, kecses madarak, mint például a vöröslábú kígyászdaru (Cariama cristata).
A rémálmokat idéző óriási, röpképtelen madarak egymástól függetlenül többször is kifejlődtek: