24 éve nem tudják a tudósok, hogy valójában mi is ez a rejtélyes állat. Csigaszerű lábai miatt azt gondolták, hogy puhatestű, de bizarr ujjszerű nyúlványai és lapos farka mást sugallt, ragyogó testéről nem is beszélve. A szakértők most megerősítették, hogy a rejtélyes puhatestű egy tengeri meztelen csiga. A Bathydevius caudactylus nem olyan, mint más tengeri meztelen csiga. A tengeri meztelen csigák árapályos medencékben, korallzátonyokon, vagy a tengerfenéken lebzselnek, míg mások a nyílt vizek felszínközelében lebegnek. De ez nem.
Az első ízben a Deep-Sea Research Part I. magazinban leírt állat az első tengeri meztelen csiga, amit az amerikai kutatók az óceán abisszális zónájában találtak. Ez az óceánnak az a része, ahol állandóan teljes sötétség van. Ez a zóna a felszín alatt 1 kilométerrel kezdődik és 4 kilométer mélyen végződik.
Hogy megfejtsék milyen állat, a tudósoknak távirányítású óceánjárművel 150 észlelést kellett szerezniük. Ekkor a kutatók felfedezték, hogy nem csak furcsa ujjszerű nyúlványai vannak és csigaszerű lábai, hanem lapos farka és bizarr „orális kapucnija” is. Úgy vélik, hogy ez segít elfogni a prédát, akárcsak egy Vénusz légycsapója. Azt is felfedezték, hogy a meztelen csiga biolumineszcenciával küzd a víz állandó sötétsége ellen. A biolumineszcencia az a jelenség, amikor az állatok kémiai reakciók által fényt bocsátanak ki a testükből.
Ez a csiga a ragadozókat úgy zavarja meg, hogy színes szerveit átlátszóvá teszi, és még farkának furcsa ujjszerű részeit is elkülöníti ragyogó testétől.
Ezek a felfedezések megerősítik a mélyóceán természeti erőforrásainak kiaknázása miatti aggodalmakat. Ez a régió alig felfedezett és nem eléggé ismert. Minél többet tudunk a mélytengerben lévő közösségekről, annál jobban tudunk gondoskodni az óceánról.
(Forrás: BBC Science Focus: https://www.sciencefocus.com/)