Ez a tudatos álmodás titka

Vágólapra másolva!
A rémálmok mindannyiunk számára ismerősek: a borongós, félelmetes álmok, amelyek képesek megzavarni az éjszakai pihenést, és hatással vannak a következő napunkra is. De mi van azokkal, akik számára a rémálom nem csupán egy-egy iszonyatos éjjeli élményt jelent, hanem rendszeres és visszatérő jelensége az életének? A narkolepsziában szenvedők, akiknél az alvás és ébrenlét ciklusa nem megfelelően szabályozott, különösen gyakran, mintegy 40%-ban tapasztalnak rémálmokat, számukra jelenthet megoldást a tudatos álmodás. Mutatjuk, hogyan.
Vágólapra másolva!

Egy új kutatás szerint a tudósok megtalálták a megoldást a rémálmok ellen: a tudatos álmodás (más néven "lucid dreaming") és a kognitív viselkedésterápia (CBT) kombinálása segíthet ugyanis ezek hatékony kezelésében; a Northwestern Egyetem alváskutatóinak legújabb eredményei tehát új reményt adtak a narkolepsziában szenvedőknek, és ígéretes lehetőséget kínálnak a visszatérő rémálmok leküzdésére.

Tudatos álmodás a rémálmok ellen, Tudatosálmodássalarémálmokellen, álom, rémálom
A tudatos álmodás nemcsak egy izgalmas élmény lehet, hanem terápiás eszközként is alkalmazható.
Fotó: Shutterstock/amenic181

A tudatos álmodás tulajdonképpen olyan állapotot jelent, amikor az álmodó képes tudatosan befolyásolni álmát, sőt akár még ébrenlét közben is tudatában van annak, hogy álmodik. Ezt az állapotot különböző technikákkal lehet elérni, és most már a kutatók is egyre inkább felfedezik, hogy a tudatos álmodás nemcsak egy izgalmas élmény lehet, hanem terápiás eszközként is alkalmazható - többek között a narkolepszia kezelésében.

A Northwestern Egyetem kutatói a Consciousness and Cognition című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban egy új módszert mutattak be, amely a tudatos álmodást segítheti elő és a célzott világosság-reaktiválás (TLR) névre hallgat, és lényege, hogy egy adott hangjelzést társítanak az álmodó tudatosságának növelésére. Az alvás közben hallott jelzések segíthetnek az álmodónak felismerni, hogy álmodik, és ezáltal lehetővé teszik számára, hogy képes akár befolyásolni is az álmát.

A kutatás eredményei elég biztatóak: az alkalmazás segítségével az önkéntesek ugyanis képesek voltak jelentősen növelni tudatos álmaik gyakoriságát, egy hét alatt heti 0,74 tudatos álomról heti kettőre. 

A kutatók remélik, hogy a TLR technika segítségével nemcsak a tudatos álmodás élményei válnak gyakrabban elérhetővé, hanem a betegek képesek lesznek irányítani rémálmaikat is. A másik áttörést jelentő kutatás a rémálmok kezelésére alkalmazott kognitív viselkedésterápiát (CBT) és a TLR technika kombinációját vizsgálta. A kutatók arra az ötletre alapoznak, hogy a betegek a terápia során megtanulják, hogyan alakíthatják át a rémálmaikat kellemesebb, kontrollált élményekké.

Tudatos álmodás a rémálmok ellen, Tudatosálmodássalarémálmokellen, álom, rémálom
Egy új kutatás szerint a terápia és a hang-indukált tudatos álmok kombinációja segíthet a narkolepsziában szenvedőknek, hogy kevesebb rémálmuk legyen. 
Fotó: Shutterstock/New Africa

Mit lehet tenni a rémálom ellen? Mi a tudatos álmodás titka?

„A betegek gyakorlatilag egy forgatókönyvet írnak álmaik számára – elképzelik, mit szeretnének álmodni a rémálmok helyett” – mondta Jennifer Mundt, a tanulmány vezető kutatója, a Northwestern Egyetem neurológiai és pszichiátriai adjunktusa. A kutatásban részt vevő hat páciens mindegyike kognitív viselkedésterápiát kapott, és a fele egyúttal a TLR technikát is alkalmazta. Az eredmények azt mutatták, hogy a TLR-t alkalmazó csoport tagjai nemcsak kevesebb rémálmot éltek át, hanem néhányuk azt is tapasztalta, hogy a terápiás munka során elképzelt álmokat a tudat valóban átültette álmaikba, a tudatos álmodás technikák tehát megoldást jelenthetnek.

A kutatás egyik legizgalmasabb eredménye az, hogy a tudatos álmodás segíthet az álmodóknak abban, hogy a terápia során megtanultakat alkalmazzák a valóságban: a betegek nemcsak tudatosabbá válhatnak álmaikban, hanem képesek lehetnek megváltoztatni azok tartalmát is, így javítva alvásminőségüket is.

Bár mindkét tanulmány egyelőre kis körben bizonyított, az eredmények rendkívül ígéretesek. A tudatos álmodás és a kognitív viselkedésterápia kombinációja új utakat nyithat a rémálmok kezelésében, különösen olyan betegek számára, akik más terápiás módszerekkel nem találtak megoldást. A kutatók szerint a hangok használata nemcsak a tudatos álmodás elérését segítheti elő, hanem a rémálmokat is képes pozitívan manipulálni.

A betegek reakciói azt mutatják, hogy az új technológia nemcsak a tüneteik kezelésére van kedvező hatással, hanem növeli önhatékonyságukat is, ami mentálisan és érzelmileg is komoly előnyökkel járhat.

Még további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy megerősítsük ezen kezelési módszerek hosszú távú hatékonyságát, de az eddigi eredmények azt jelzik, hogy a tudatos álmodás és a terápia egyesítése valóban új lehetőséget adhat a narkolepsziában szenvedőknek, hogy hatékonyabban kezeljék a rémálmokat, és ezzel javítsák életminőségüket is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!