Napi 5 perc testmozgás csökkentheti a vérnyomást

Egy apró trükk a napi séta során óriási változást jelenthet az egészségi állapotunkban
Egy apró trükk a napi séta során óriási változást jelenthet az egészségi állapotunkban
Vágólapra másolva!
Már napi öt perc testmozgás is elegendő lehet ahhoz, hogy a vérnyomás érezhetően csökkenjen. Egy új tanulmány szerint a rövid, nagyobb intenzitású mozgások erőteljes hatással lehetnek a vérnyomás kezelésére.
Vágólapra másolva!

Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomás 140 higanymilliméter (mmHg) vagy annál magasabb, amikor a vér az artériákba kerül – ez az úgynevezett szisztolés nyomás –, és 90 mmHg vagy annál magasabb, amikor a szív diasztolés, azaz nyugalmi állapotban van. Az adatok szerint már néhány percnyi, a pulzusszámot megemelő tevékenység (például kerékpározás vagy lépcsőzés) 0,68 mmHg-mal csökkenti a szisztolés vérnyomást, és 0,54 mmHg-mal a diasztolés vérnyomást.

Már napi öt perc testmozgás is elegendő lehet ahhoz, hogy a vérnyomás érezhetően csökkenjen
Már napi öt perc testmozgás is elegendő lehet ahhoz, hogy a vérnyomás érezhetően csökkenjen
Fotó: Shutterstock

A magas vérnyomásként is ismert állapot súlyos egészségügyi problémák, többek között szívroham és vesekárosodás fokozott kockázatával jár.

A jó hír az, hogy nem kell sok idő ahhoz, hogy egy rövid mozgás pozitív hatással legyen a vérnyomásra. A mi mozgásváltozónkban az az egyedülálló, hogy minden testmozgáshoz hasonló tevékenységet tartalmaz, a lépcsőmászástól kezdve a rövid kerékpározásig, amelyek közül sok beilleszthető a napi rutinba 

– mondta Jo Blodgett, a University College London epidemiológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. 

A Circulation tudományos szaklapban publikált tanulmány 14 761 résztvevő egyhetes aktivitási adatain és vérnyomásmérésein alapult, amelyeket viselhető eszközökkel gyűjtöttek.

A napi aktivitást hat típusra osztották:

  • alvás,
  • ülőmunka,
  • lassú gyaloglás,
  • gyors gyaloglás,
  • állás és
  • erőteljes testmozgás. 

Ezeket a napi mintákat ezután összevetették a vérnyomással, míg számos más lehetséges befolyásoló tényezőt (többek között az életkor és a nem) is figyelembe vettek.

 

Mérhetően alacsonyabb vérnyomásértékekkel járhat

A szakemberek ezután kiszámoltak néhány „mi lenne, ha” forgatókönyvet: hogyan változtatná meg a vérnyomást a szokások megváltoztatása. Például 2 mmHg-os javulást becsültek, ha a testmozgás napi 21 perc ülőmunkát vagy 21 perc gyors gyaloglást „helyettesít”.

Azok számára, akik mozognak eleget, a séta még mindig pozitív előnyökkel jár a vérnyomásra nézve. De ha valaki változtatni akar a vérnyomásán, akkor a szív- és érrendszer nagyobb igénybevételének a testmozgás révén lehet a legnagyobb hatása

 – magyarázta Blodgett, hozzátéve, hogy mivel megfigyeléses vizsgálatról van szó, amely több változót is magában foglal, közvetlen ok-okozati összefüggést nem lehet megállapítani. 

A tudósok feltárták az ülés, az állás, az alvás és a mozgás optimális napi arányát
A tudósok feltárták az ülés, az állás, az alvás és a mozgás optimális napi arányát is
Fotó: Pinterest

Mindazonáltal, mivel a csapat nagy létszámú csoport adatait elemezte, így az eredmények azt sugallják, már kis mennyiségű testmozgás is hatással lehet a vérnyomásra. Úgy tűnik, hogy a különböző, egyszerű gyakorlatok sokasága sokat számít. 

Emmanuel Stamatakis, a Sydney-i Egyetem fizikai aktivitás és népegészségügy professzora szerint az a megállapítás, hogy már napi öt perc plusz testmozgás is mérhetően alacsonyabb vérnyomásértékekkel járhat, hangsúlyozza, hogy a rövid, nagyobb intenzitású mozgások milyen erőteljes hatással lehetnek a vérnyomás kezelésére.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!