Hajrá tuaregek, hajrá Timbuktu!

Vágólapra másolva!
Az afrikai Mali látványosságai többnyire természeti szépségek, de a világ minden tájáról érkezők csodájára járnak a késő középkorban épült vályog mecseteknek is. Közülük egy, most a világ új hét csodájának egyik esélyese.
Vágólapra másolva!

A Nyugat Afrikai országok destabilizációs hullámának Mali még nem esett áldozatul, bár a szegénység szinte tapintható. Infrastruktúra nincs, utak is alig és a beszámolók szerint lakosság örül, ha kihúzza a következő betakarításig. Ennek ellenére az emberek jámborak, és kedvesek. Manapság sok fiatal költözik Timbuktuba a fővárosba, hogy külföldi turisták mellé szegődve idegenvezetőként szerezzen magának egy kis zsebpénzt.

Timbuktut még a X. században alapították a tuaregek és leszármazottaik a mai napig itt élnek. Ismertetőjelük a festett kék burnusz. A tuaregek kezdetben csak rövid táborozásra készültek ezen a vidéken, de ahogy a transz-szaharai kereskedelmi útvonalon megélénkült a forgalom, úgy döntöttek maradnak.

A tuaregek ma már kevesen élnek ezen a vidéken, nyelvüket is alig 10 százaléka beszéli a lakosságnak, mert többnyire a songhait, a franciát, és a hasszániai arabot használják. Malin amúgy a francia mellett 50 hivatalos nyelvet tartanak számon.

Timbuktu igazából a középkorban virágzott. Akkoriban a sivatagi utak és a 10 kilométerre húzódó Niger folyó jelentős kereskedelmi forgalmat eredményezett az itt élők számára. Abban az időben tért haza Kankan Moussa a dúsgazdag nemes is Mekkából. Rögtön magához hivatta El Saheli, andalúziai építészt, aki olyan vályogmecsetet építetett a milliomos nagyúrnak, hogy a mai napig öt kontinens turistái járnak a csodájára.

A Djinguereber Mecset

A Djinguereber mecset (1327) főbejáratából egy hűvös, kissé sötét terembe lép a látogató, ahol körülbelül 2000 ember fér el az ima idején. A falakon mívesen munkált dekorációk láthatók, a főbejárat pedig egy fémmel díszített faajtó, a mali népművészet egyik legszebb fennmaradt darabja. Kint, az őrök néha megengedik, hogy a kúpalakú kis minaretekre, felmásszon az utazó egy-két fénykép erejéig.

El Saheli munkája a híres katalán építészt, Gaudít is megihlette. Az építészek szerint a Djinguereber mecsettel El Saheli nemcsak egy "konstrukciót" alkotott, hanem különleges esztétikai élményt nyújtó, évszázadokat túlélő örök falakat.

A szakmai elismerés mellett a timbuktuiak most a közönség kegyeit keresik a Djinguereber mecsettel, ugyanis az épület a 2007-ben megrendezendő Világ Hét Csodája verseny egyik esélyeseként szerepel a nevezettek között. Hajrá tuaregek, hajrá Timbuktu!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!