Az Akabai-öbölben fekvő Dahabban hétfő este elkövetett három robbantásban a kairói belügyminisztérium kedden késő délutáni hivatalos tájékoztatása szerint 18 ember, köztük több külföldi turista vesztette életét, 58-an megsebesültek.
Egyelőre úgy tűnik, nincs több magyar áldozata az egyiptomi Dahabban elkövetett hármas pokolgépes merényletnek az elhunyt 47 éves budapesti nőn és súlyosan megsérült 53 éves férjén kívül - közölte Pető Tibor kairói magyar nagykövet Dahabból.
Rábai Miklós, a Kartago Tours jogásza elmondta: az 1700 foglalásból a hétfői merénylet miatt összesen 40-en mondták le útjukat. Hozzátette, hogy az idei május-októberi szezonra a társaság 15 ezer utast tervezett.
Molnár Judit, az OTP Travel ügyvezető igazgatója szintén arról számolt be, hogy nem érkezett lemondás az egyiptomi útjaikkal kapcsolatban. Jelenleg 122 utasuk tartózkodik a térségben, közülük 47-en vannak Dahabban. Információi szerint a tervezettnél korábban senki sem akar hazajönni.
A Best Reisen utazási iroda által utaztatott turisták elenyésző hányada mondta le Egyiptomba tervezett utazását - mondta Zám Tibor, a társaság irodavezetője. Hozzátette: jelenleg az érintett térségbe nem indítanak járatokat, a főszezonban a Sharm el Sheik-re tervezett utakat meglepően kevesen mondták le. Néhány útlemondás a közeli indulásokra érkezett a térségbe. Az utakat 20-30 utas mondta le, az összes utazó tíz százaléka. Azt senki nem jelezte, hogy idő előtt hazajönne a térségből.
Simon András a Chemol Travel cégvezetője elmondta: az egyiptomi utasok között sem pánik nem érzékelhető, sem hazajöveteli, sem lemondási szándékot nem tapasztal. Az általuk utaztatott mintegy 300 utas közül ketten mondták le az utat.
A jogszabályok szerint az utas az út megkezdése előtt 35 nappal kötbérmentesen mondhatja le az utat, ezt követően pedig megállapodás szerint, a részvételi díj időarányosan meghatározott százalékát - mondta Kovács Miklós, a Magyar Turisztikai Hivatal elnök-helyettes. Hozzátette: ezt azonban az utazási szerződésben rögzíteni kell.
A Külügyminisztérium közleményében ismételten felhívja a figyelmet a terrorizmus globális veszélyeire az Egyiptomban történt robbantásos merénylet nyomán. A minisztérium úgy ítéli meg, hogy ezzel a veszélyforrással és fenyegetettséggel fokozottan kell számolni a közel- és közép-keleti térségben, illetve a világ azon országaiban, ahol az elmúlt években hasonló cselekményeket követtek el.