Egyértelműen Prágában a legrosszabb a helyzet. Még a legrosszabb vidéki régió is tíz százalékkal jobb, mint a főváros - nyilatkozta újságíróknak Miloslava Fléglová, a kereskedelmi ellenőrzés szóvivője.
A prágai vendéglők 20 százalékában a felszolgált ételek, illetve italok mennyisége nem felelt meg az előírásoknak, 10 százalékban manipuláltak az árakkal, s hat százalékuk többet számlázott, mint amennyit kellett volna.
A vendéglősök leginkább a nagy forgalommal indokolták ezeket a hiányosságokat. Nyáron annyi itt a turista, hogy alig győzzük a sört csapolni. Megtörténhet ezért, hogy a korsóban több a hab az előírtnál. A vendégek azonban nem panaszkodnak - magyarázkodott Oldrich Kroupa, a belvárosi U Dandu vendéglő főnöke.
A közismert és népszerű vendéglőkben azonban általában ügyelnek a megfelelő mértékekre. Az U Fleku, valamint az U Pesku vendéglőkben például azt állították: a csaposoknak kiadták az utasítást, hogy mindig inkább valamivel többet csapoljanak a korsóba, nehogy elégedetlenség legyen, mert csak az elégedett vendég jön vissza.
A kereskedelmi ellenőrök szerint maguk a vendégek is hibásak abban, hogy a prágai vendéglősök megvágják őket, ugyanis nem reklamálnak, s elfogadják a rossz szolgáltatásokat. A fogyasztóknak is meg kell védeniük jogaikat. A kereskedelmi ellenőrzés nem tud mindenütt ott lenni - állítja Fléglová. Megjegyezte, azonban, hogy ha a helyszínen legtöbben nem is reklamálnak, egyre többen fordulnak az ellenőrző szervhez.
A feltárt szabálytalanságok miatt a prágai vendéglősöknek a turista szezon végéig még újabb ellenőrzésekkel kell számolniuk, s januártól szigorúbbak lesznek az előírások és magasabbak a büntetések. Súlyos esetekben a jogi személyek esetében 50 millió koronát (mintegy 478 millió forintot), kisebb cégek, magánszemélyek esetében pedig egymillió koronát (mintegy 9,5 millió forintot) is kitehet a kiszabható bírság.