Vágólapra másolva!
Nevezhetjük brutálisnak, hátborzongatónak, vagy akár nevelő jellegűnek is, minden esetre tény, hogy az egykori vörös khmer vezető Pol Pot sírja, vagy a rémuralom által elpusztítottak megmaradt koponyái egyre növekvő számú turistát vonzanak Kambodzsába.
Vágólapra másolva!

A kmerek rémtetteinek nyomai manapság komoly alternatívát jelentenek Kambodzsa és Dél-kelet Ázsia legismertebb történelmi látványosságával, Angkorral szemben - állítják helyi turisztikai szakemberek. A jelenség bírálói azt hangoztatják, hogy erkölcstelen dolog a turizmusnak ezt a "sötét válfajával" csábítani az embereket, míg a helyi vállalkozók és a hivatalos vélemények is azzal érvelnek, hogy a terrorturizmusnak köszönhetően jelentős dollárbevétellel gazdagodik az ország.

A Pol Pot rezsim rémtetteinek helyszíneit bemutató körút egyik állomása Anlong Veng, a khmer uralom utolsó fellegvára, abban az országban, amelyet a diktátor egy hatalmas munkatáborrá változtatott és ahol mintegy 2 millió ember esett áldozatul a kivégzéseknek.

Az észak-nyugat Kambodzsában található koszos kisváros a 20. század egyik legnagyobb tömeggyilkosságáról szerezte kétes hírnevét. Napjainkban pedig egy kormánydöntés értelmében azt tervezik, hogy az egykori khmer vezetők házait felújítják és egy múzeumot is alakítanak majd, ahol a tárlatvezetők az egykori vörös khmer katonákból kerülnek majd ki.

Bár a kunyhó, ahol a véreskezű diktátor meghalt már nem áll, elhamvasztásának helye ismert és sírját egy ócska bádogtetővel óvják az elemektől. A történelmi helyszínektől néhány méterre jelenleg egy koreai pénzből megvalósuló hotel épül úszómedencével, az út mentén pedig már épül egy bevásárlóközpont és egy kaszinó. A helyi dokumentációs központ vezetője, Youk Chhang ugyanakkor aggódik, hogy a várható nagyszámú turista érkezésével és az őket kiszolgáló létesítmények épülésével épp a súlya és megdöbbentő ereje veszik majd el a helynek. Nem akarjuk, hogy több százezer ember halálának helyszíne Disneylanddé változzon - mondta.

Más, a rezsim rémtetteihez köthető helyszínt sem a történészek szájíze szerint próbálnak bemutatni a közönségnek. A fővárosban, Phnom Penhben található Tuol Sleng börtön volt a vörös khmerek hírhedt kínzóközpontja, ahonnan egyes adatok szerint mindössze négyen kerültek ki élve. Az intézmény helyén álló múzeum igazgatója egy hirtelen ötlettől vezérelve fehérszínűre festette azokat a cellákat és helységeket, amelyekben a fogva tartottak falra írt utolsó üzenetei voltak láthatók, s így ezek végleg a feledés homályába merültek.

A khmer rémtetteket bemutató történelmi helyszíneket idén várhatóan mintegy 1,6 millió turista keresi fel, s ez a szám jövőre még magasabb lesz, mivel 2007-ben kezdődik a még élő khmer vezetők régóta várt büntetőtárgyalása. A tárgyaláshoz a Youk Chhang által felhasznált iratokat és dokumentumokat is felhasználják majd. A központ vezetője egy múzeum felállítását tervezi, amely a náci koncentrációs táborok helyén működő dokumentációs központok mintájára épülne fel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!