A levél szerint a turistaadó sok potenciális látogatót elriaszt. Főként a hagyományosan turistacélpontnak számító olasz városokba, Rómába, Velencébe, Firenzébe tartók száma csappanhat meg, mivel az utazók más, olcsóbb úticélok után néznek. A turistaadó és a magas árak miatt Olaszország elvesztheti versenyképességét más, hasonló adottságokkal rendelkező országokhoz, így Horvátországhoz, Spanyolországhoz, vagy Törökországhoz képest. Ezért az utazásszervezők tárgyalásokat javasolnak az olasz városok önkormányzataival az adó eltörléséről.
Velencében egy turistabusz 310 eurót fizet, ha be akar menni a városba. Ezenkívül számos városban kötelezik a buszokat a helyi idegenvezető igénybe vételére, aki három órára 300 eurós díjat számít fel, háromszorosát a párizsi, vagy New York-i árnak.
Ennek dacára azonban - elsősorban a japán és amerikai turisták visszatérésének köszönhetően - az idén január elejétől július végéig a látogatók 17,8 milliárd eurót költöttek Olaszországban, ez 9,3 százalékos növekedés a tavalyi első hét hónaphoz képest.
Olaszország városai jövőre a külföldi turistáktól különadót szedhetnének - szerepel a jövő évi olasz költségvetés tervezetében. Ez a városi turistaadó fejenként és naponta akár az 5 eurót is elérheti.
A városok a szálláshelyeket igénybe vevőktől szednék az extra adót, akár a turistaként oda látogató olaszoktól is, bár az adót nem kellene érvényesíteni a teljes év során és egyebek között mentesülnének annak fizetésétől a diákszállásokon lakók.
A törvénytervezet kidolgozói hangoztatják, hogy nem egy klasszikus idegenforgalmi adóról, illetve az ilyen emeléséről van szó. A városok maguk dönthetnék el, mikor és milyen típusú szállások esetében vetik ki.