Az elmúlt két évben Törökország és az észak-afrikai államok csábították el az utazókat, de a komoly nehézségekkel küzdő görög gazdaság és az ebből következő zavargások sem csalogattak túlzottan. Az egykor 15 millió turistaérkezéssel büszkélkedő görög turizmus ugyanakkor az idén kétszámjegyű, minimum 10 százalékos növekedésre számít. A megrogyott görög gazdaság mindenkori húzóágazata ebben a szezonban tehát nagyot alakíthat.
Semmi sem lehetetlen
A görög szolgáltatók ráadásul kedvező helyzetben is vannak. A turisták jobb szolgáltatásra, tapasztaltabb vendéglátókra, gördülékenyebb kiszolgálásra vágynak, mint amilyenben a török Riviérán vagy a bolgár Napos-parton lehetett részük az elmúlt években, és nyugodtabb környezetet szeretnének, mint amilyet például Mallorcán vagy Ibizán találnak.
Miközben a legnépszerűbb üdülőhelyek javában készülnek, néhány légitársaság már jelezte, hogy az előfoglalások alapján növeli a Görögországba induló járatainak számát. Rodosz szigetén például ez év áprilisában közel 60 százalékkal több turista landolt, mint tavaly ilyenkor, a kikötőkbe érkező óceánjárókról pedig csaknem 40 százalékkal több turista szállt le - írja az Athens News. Athénban egyébként ezen a nyáron két alkalommal - június 5-én és szeptember utolsó hétvégéjén - ingyenesen látogatható majd többek közt az Akropolisz, az agóra és a Kerameikosz.
Zakintosz: aktív pihenés
A tengerparti lustálkodásba beleunt nyaralók előszeretettel keresik a jón szigetvilág harmadik legnagyobb szigetét. Itt hódolhatnak a hegymászásnak, a búvárkodásnak és a túrázásnak egyaránt. A népszerű szabadidős tevékenységek közé tartozik például a sziget legmagasabb pontjának, a 756 méter magas Vrachionasznak a meghódítása. A másik kedvelt program a navagiói öbölhöz tett kirándulás, ahol egy 1983-ban hajótörést szenvedett és félig a homokba süppedt csempészhajó maradványai meredeznek. Szelíd, természetközeli programokat a sziget északi és déli részén érdemes keresni. Északon a mediterrán barátfókákat, délen a védettséget élvező álcserepes teknősöket lehet megfigyelni.
Korfu: a bőség zavara
A smaragdszigetként ismert Korfun a narancsfák évente háromszor borulnak virágba, és háromszor érlelik be a gyümölcsöt. Itt a klímának és történelemnek köszönhetően a bujaság minden értelemben megmutatkozik. Gazdag a helyi konyha, rengeteg a látnivaló, változatos a part. A bőség zavarában azonban az jár a legjobban, aki a semmittevés és napozás mellett azért körülnéz a fővárosban Kérkirában, és megnézi legalább a Szent Mihály- és Szent György-palotát, Korfu legmonumentálisabb épületeit. Motoros vagy autós kirándulásaink során is érdemes néhány nagyobb várost is felfedezni a szigeten: meglátogathatjuk például Paleokasztricát, Benitszeszt, Szidarit, Messzonghit, vagy Moraitikát.
Ami a strandolást illeti, a szigeten válogatni lehet a strandok között. Gyerekeseknek az olaj- és gyümölcsfák övezte Szidarit ajánljuk, ahol a lassan mélyülő homokos part túloldalán mozgalmas főutca húzódik. Roda kissé kavicsos, viszont nagyon csendes, amiért sokaknak megéri fölautózni a sziget északi részére. Ipszosz is csendes strand hírében áll, egészen addig, míg a nap le nem nyugszik. Szürkülettől hajnalig féktelen bulizás jellemzi ezt a partszakaszt.
Aki csecsebecsék helyett valami épeszű ajándékot hozna a szigetről, vásároljon egy palack olívaolajat. Korfu Görögország egyik legnagyobb olívatermelő területe, és érdekessége, hogy az itteniek nem szüretelnek, hanem egyszerűen begyűjtik, vagyis összeszedegetik a frissen lehullott termést.
Mykonosz: jobbnál jobb strandok
Az alig száz négyzetkilométeren elterülő Mykonosz a Jón-tenger szigetvilágának apró ékszerdoboza. Közel nyolcvan kilométer hosszú partjszakaszán kilenc híres strand található. Érdemes előbb autóval körülnézni a szigeten, mielőtt strandot választanánk, mert mindegyiknek megvan a maga előnye és bája.
Ornosz azért népszerű, mert közel van a fővároshoz, Mykonoszhoz, és a tengerpart széles. Az északi oldalon fekvő Kalafatisz mindig szeles, ezért inkább a szörfösök keresik. A Panormosz a helyiek kedvence, idejár mindenki hétvégén, mert a szél hűsíti a levegőt és fodrozza a vizet.
Pranga talán a legideálisabb strand az egész szigeten. Sekély, lassan mélyülő fehér homokos partja a kisgyermekes családoknak is kedvez. Itt a késő délutáni koktélok után, korán kezdődnek az esti partik. Napnyugta után, ahogyan hűl a levegő, a fiatalok továbbállnak Prangáról a Paradise strandra, ahol végül is napszaktól függetlenül a legnagyobb a pezsgés. A pihenésre, nyugalomra vágyók szinte soha nem keresik ezt a partot.
A Super Paradise Mykonosz aranypartja. Talán a legszebb öböl a szigeten, amelyet meredek sziklafal övez, és csupán keskeny sétaúton lehet megközelíteni. A jómódú utazók Platyt kedvelik, ahol visszafogott a hangulat, a tavernák diszkrétek, sok a kisméretű, de előkelő butik, szálló, a tehetős nyugdíjas és az öbölben ringatózó luxusjacht.