A Balatontipp.hu-n olvasható tájékoztató szerint a jelölés nem árt a madaraknak, nem szorítja el a madár nyakát, csúszkál azon, és a táplálkozást sem akadályozza. Ez az eszköz azért használható a hattyúk esetében, mert ezek a madarak leveleket, hajtásokat csipegetnek, melynek lenyelésekor a nyak nem tágul ki jelentősen. A hattyúnként alig néhány percig tartó gyűrűzés végén az egyedek súlyát is megmérik a szervezők.
Az MME jelenleg 1045 olyan színes gyűrűs balatoni hattyút tartunk nyilván, mely legalább egyszer előfordult legnagyobb tavunkon: 77 százalékukat egy-tíz, 5 százalékukat viszont több mint 25 alkalommal azonosítottak a színes gyűrűjük alapján, a legtöbbször leolvasott hattyú eddig 90-szer került szem elé. A legidősebb nyilvántartott balatoni madár 1995-ben kapott fémgyűrűt a horvátországi Varasdon, ezt követően 2009-ben nyakgyűrűt kapott, azóta 18 alkalommal észlelték Tihany és Szántód környékén.
A nyilvános gyűrűzéseket szombaton Balatonfüreden, Révfülöpön, Badacsonyban és Keszthelyen, vasárnap pedig Balatonmáriafürdőn, Balatonfenyvesen, Fonyódon, lellén, Földváron és Zamárdiban tartanak.