Reménykedtünk benne, hogy a huszonéves egyenruhás srác, aki Barcelonában belépett a Ryanair pilótafülkéjébe, szerelő vagy utaskísérő. De nem az volt. Amikor a kapitány vékony, vidám hangon üdvözölte az utasokat, már tudtuk, hogy a következő félórában az életünk az ő kezében lesz. Végül is valahol el kell kezdeni a pilótakarriert, és mi lenne jobb gyakorlóterep erre, mint ez a rövid szakasz a katalán főváros és Palma de Mallorca között.
Aggodalmunk azonban alaptalan volt. A fiatal kapitány remekül manőverezett, az ifjúi vér legfeljebb abban mutatkozott meg, ahogy a sima leszállás után beszáguldottunk a megállóhelyre. A sok negatív hír ellenére egyébként nekünk eddig semmi bajunk a nem volt Ryanairrel: egy egyszeri negyedórás csúszást leszámítva mindig pontosan, sőt, korábban érkeztek a gépeik, mindig volt helyünk egymás mellé, a sok reklámot pedig útközben el lehet kerülni zenehallhatással. Az oda-vissza 41 ezer forintos, átszállós jegy pedig csak azért volt ilyen "drága", mert csak két héttel előtte dőlt el, hogy utazunk.
Mallorca a Földközi-tenger nyugati részén található Baleár-szigetek - és egyben Spanyolország - legnagyobb szigete. Fővárosa Palma de Mallorca, ahol 375 ezren laknak, ami közel a fele a négy sziget - Mallorca, Ibiza, Menorca és Formentera - összlakosságának. Az autonóm közösség hivatalos nyelve a katalán és a spanyol. Évente több mint 10 millió turista látogatja meg, ez közel egyötöde a Spanyolországba érkező vendégeknek. A legtöbben Németországból (37 százalék) és Nagy-Britanniából (29 százalék) utaztak oda 2011-ben. |
Lepukkant lakosztály
Pilar úgy nézett ki, mint akármelyik házmesternő a 8. kerületből. Kötött sapka, vastag mellény, kicsit üveges tekintet, furcsán formálódó szavak. Ő adta ki nekünk a lakását a következő négy éjszakára, és amikor a reptérről jövő busz megállójában köszöntöttük egymást, volt bennem némi kétely. Biztos, hogy jó döntés volt hotel helyett apartmant bérelni? Hiszen a várostól 30-40 perces buszútra lévő strand szállodái meglehetősen jutányos árakat kínáltak. Aztán mégis Palma mellett döntöttünk - helyesen -, elvégre ilyenkor itt csak nagyobb az élet. A városban drágák voltak a hotelek, Pilar viszont azonnal engedett 30 eurót a 200 eurós árból, és még az itt szokásos előleget és károkozási biztosítékot sem kérte el. Mivel a lakás az óvárosban volt, rendelkezett wifivel és fűtéssel, hamar megállapodtunk.
Azt nem állítom, hogy vendéglátónk színjózan volt, ám míg öles léptekkel haladtunk 5 percre lévő szállásunk felé, nagyon profi módon elmondta, hogy mi merre van, hol érdemes enni, inni, vásárolni, szinte kérdeznünk sem kellett. Közvetlensége, kedvessége hamar oldotta bennem a kezdeti feszültséget.
Aztán beléptünk a lakásba, ami lehangoló volt. Egy nagyon régi ház első emeletén kaptunk szállást, amelynek berendezése - szemben tulajdonosával - rideg és barátságtalan volt. Az egy szál villanyradiátor alig tudta felvenni a küzdelmet a kintről beszűrődő hideggel, a dohányszag pedig mindent áthatott. Sokan járhattak már ott előttünk. Mindegy, valamit valamiért. Az internet működött, hát belenyugodtam.
Pilarral egyébként többször összefutottunk, például amikor az első fürdés után kicsapta a biztosítékot a bojler. Ő a ház másik oldalán, a földszinten lakott a kocsma mellett, egy lakat védte csak a bejárati ajtaját. Másnap ott fürödtünk nála, ott is hagyott minket a lakásában, mondta, ha végeztünk, csak zárjuk be a lakatot. Aztán amíg mi sétáltunk a városban, estére kicserélte a bojlert. No hay problema.
Gasztronómiai élvezetek
A város felfedezéséhez a prágai módszert alkalmaztuk, csak itt a sört bor helyettesítette. Ennek lényege, hogy az útkönyvekben felsorolt nevezetességek céltudatos felderítése helyett összevissza csatangoltunk a régi utcákon, majd időnként betévedtünk egy-egy szimpatikus étterembe, kocsmába. A kötelező látnivalók - a székesegyház, a Placa Major vagy a kikötő - előbb-utóbb így is az utunkba estek, közben viszont jutott idő ráhangolódni a városra és lakóira.
Az utcákon - főleg esténként - viszonylag sok ember volt, de külföldi turistahordákkal nem találkoztunk. Akik külföldiek voltak, úgy tűnt, tartósan élnek ott. Meglepő módon katalán szót is csak elvétve lehetett hallani, annál több spanyolt, noha a feliratok mind katalánul voltak. Az óvároson kívül viszont látványosan csendesebb volt az élet, az egyik sétálóutcán például az éttermek egyik fele bezárt, a másik meg kongott az ürességtől.
Egy ilyen sétánkon botlottunk bele egy kijjebb eső mellékutcában az A Ma Maison nevű tunéziai étterembe. Saloua, a séf néhány éve költözött ide Tunéziából, és a felszolgálásban neki segítő másik nővel együtt olyan élménnyé tették az étkezést, hogy kétszer is ott ebédeltünk. A fejenként 12 eurós menü a három, választható fogáson kívül bort is tartalmazott, nem is akármilyet. Sőt, a zseniálisan megkomponált ételek mellé - melyek az aznapi piaci választéktól függtek - bármelyik borukat készséggel megnyitották egy pohár kedvéért is, persze azt már külön pénzért.
Itt érdemes megjegyezni, hogy a palmai éttermek menühöz is kínált házi borai általában ihatók, de különösebb élvezetet nem okoznak a jó borok megszállottainak. Lehet persze kitűnő borokat is inni - főként vöröseket és főként Spanyolország Rioja és Ribera del Duero vidékéről -, de azokból egy pohár többnyire 3 euró fölött kezdődik, és legfeljebb egy vagy két fajtából lehet pohárral is rendelni. Volt olyan étterem is, ahol a ház egyébként elég jó borát nem voltak hajlandók nagy, öblös pohárban felszolgálni, mivel ahhoz csak a kicsi járt.
Ezek után volt különösen nagy élmény rábukkanni egy olyan borbárra, amely számomra teljesen új rendszerben működött. Ez volt ugyanis az első önkiszolgáló borozó, amelyet valaha láttam. A Wineingba belépve az ember kap egy chipkártyát, amelyet a falakra felszerelt automatákba kell bedugni, és kezdődhet a dőzsölés. Összesen 48-féle mallorcai, spanyol és külföldi bor közül lehet válogatni. A háromféle mennyiség - pohár, illetve annak a fele és a negyede - egyikének kiválasztásával a nitrogén már nyomja is az alá tartott poharunkba a nedűt, miközben az ára felkerül a chipkártyára. A borok természetesen épp a megfelelő hőmérsékleten vannak, és nem érintkeznek a levegővel, így akár egy hónapig sem lesz semmi bajuk - ha addig el nem fogynak.
Remek lehetőség volt ez több és akár drága bor kipróbálására. Én éltem is vele, két este is ott kötöttünk ki. Külön ékessége volt a borozónak Zsuzsa, a tüneményes felszolgáló, akinek anyukája vajdasági magyar, apja svéd, ott is nőtt fel, de már 15 éve Mallorcán él. Akár magyarul, akár svédül, angolul vagy spanyolul beszélgetett a vendégekkel, mindenkinek mosolyt csalt az arcára. Egyetlen hátránya volt csak a helynek: könnyen bele lehetett feledkezni, az eurók pedig egyre csak gyűltek a chipkártyán. Aztán persze lecsúszott egy fokhagymás rák és egy csokis süti is. Mindenesetre még akkor is megérte volna az otthagyott pénzt, ha Zsuzsa nem töltötte volna az üveg alján megmaradt borokat a poharamba. De töltötte.
Csúszós utakon
Egyáltalán nem kötelező persze sokat költeni Mallorcán. Sőt, a szupermarketekben meglepően olcsó és jó élelmiszereket lehet vásárolni. A legjobb vétel nálam az a jamón serranóra emlékeztető sonka volt, amelyből 10 dekát akciósan mindössze 1 euróért szeleteltek le a pultnál. De épp ekkor volt a mandarinszezon is, úgyhogy abból is jól felpakoltunk.
Túl sok időt persze nem töltöttünk szállásunkon, már csak a hangulata miatt sem. Annál már a kinti séta is jobb választásnak tűnt, noha az időjárás nem kényeztetett el minket. A négy nap alatt mindössze egyszer volt 15-16 fok, de inkább a 10-12 fokos hőmérséklet és a szemerkélő eső volt a jellemző. Utóbbi azért volt különösen rossz, mert a szigeten valamiért olyan utcakövekből építették a járdákat, hogy néhány csepp víztől is jégpályaként csúsznak. Szerintem az itt élők nagyon meglepődnének, ha egyszer külföldre utazván azt tapasztalnák, hogy nem kell félniük a hasra eséstől.
A helyieket egyébként a rossz idő sem zavarta. A kávézók előtti teraszokon ugyanúgy trécseltek a kirakott gázlángok mellett, mintha nyár volna. Erre pedig csak részben lehet magyarázat, hogy épp azon a hétvégén ünnepelték a város védőszentjét, San Sebastiánt, így sok volt a program városszerte. Az például különösen tetszett, hogy ilyenkor a kocsmák elé fatüzelésű grilleket raknak ki mindenfelé, ahol a körbegyűlt vendégsereg sütögetheti hajnalig a pecsenyéjét. De az se volt utolsó, amikor az egyik sétálóutcán egy fúvósbanda - köztük fekete zenészekkel - Kusturica Macskajaj-ának híres dalát, a Bubamarát játszotta. Szóval csúszkáltunk, áztunk-fáztunk, de - különösen néhány bor után - volt hangulata a városnak.
Jó helyen, rossz időben
Sóller és Valldemosa - hangzott a felszolgáló lány gyors válasza az egyik kocsmában arra a kérdésünkre, hogy melyik várost érdemes leginkább megnézni a szigeten. Ehhez aztán Pilar is hozzátett egy másikat, de mivel Sóller felé amúgy is útba esik Valldemosa, mellettük döntöttünk. Jobb időben valószínűleg jóval emlékezetesebb lehetett volna ez a kirándulás, hiszen busszal nagyon könnyű eljutni ezekre a helyekre a fővárosból. Persze nem árt bízni a sofőrben, mivel a két város közötti szerpentin gyakorlatilag másfél sávos, és gyakran alakult ki "patthelyzet" a szembejövők között. Visszafelé már nem volt ilyen gond, hiszen Sóllerből a nemrég épített alagúton keresztül közvetlenül Palmába repített a buszunk.
Ha választani kellene a két hely között, nekem egyértelműen Valldemosa több száz éves utcái tetszettek jobban, még ha a meredekségük miatt a már említett csúszósság különösen nagy kihívást jelentett is. Nagy tisztelettel figyeltünk egy nénikét, aki ilyen útviszonyok mellett is magabiztosan bandukolt fel házába a bevásárlás után. Amit máshol nem láttunk még, az a töméntelen cserepes virág, amelyek az amúgy szürke utcákat is színes kertté varázsolják. Az egyik étteremben pedig tele volt a fal Michael Douglas képeivel - mint kiderült, a közelben van háza, és ő szponzorálta a helyi kulturális központot, amelyet aztán átvett a baleári kormány.
Sóller jóval kevésbé fogott meg, de ebben nyilván szerepe volt az egyre romló időnek is. Persze lehet, hogy van, akit a környező hegyek előtt úszó felhők is izgalomba hoztak volna, én azonban nem tartozom közéjük. Nyáron a főtér és a Szent Bertalan-katedrális is bizonyára jobban lenyűgözött volna, így azonban inkább egy olyan helyre vágytam, ahol olcsó menüt kínálnak finom borral. Ilyet azonban nem találtunk, noha - fokozódó bosszúságunkra - elég nagy területet bejártunk. A végén egy tapasbárban kötöttünk ki, de annak az ára jóval magasabb volt, mint a színvonala. Így már a kikötőbe 5 euróért levivő villamost sem volt kedvünk kipróbálni, inkább visszabuszoztunk Palmába.
Az út végére maradt még egy bosszúság. A Ryanair gépe 6.25-kor indult Barcelonába, így épp lekéstük volna az első reptéri busszal, amelyre mindössze 2,50 euróba kerül a jegy. Így az alig 20 perces útért a taxisnak 20 eurót kellett fizetni, amiből máskor akár egy repjegy is kitelne. Pilar mindenesetre gondoskodott róla, hogy a búcsú kellően érzelmes legyen: a háza előtt hajnalig tartó sütögetés ellenére reggel 5 órakor felkelt, és álmos szemekkel kívánt nekünk jó utat, meg minden olyat, amit ilyenkor szokás. Bár a lakásával nem sikerült megbarátkoznunk, őt a szívünkbe zártuk.