A közlemény szerint tavaly a vendégek 55,2 százalékát, több mint 4,5 millió embert, a vendégéjszakáknak pedig 57 százalékát, csaknem 12,4 millió éjszakát a tíz legnépszerűbb város kereskedelmi szálláshelyein regisztrálták. A lista élén szereplő húsz település az összes vendégéjszaka 67,1 százalékát adta.
A kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszaka-száma alapján megállapított sorrendben 2011-hez képest újdonság, hogy Zalakaros a 9. helyről a 8. helyre került, valamint Győr bekerült a toplista 10. helyére. A vendégéjszakák száma Győrben 25,8 százalékkal, Budapesten 10,6, Balatonfüreden 8,4 százalékkal, Siófokon 7,8, Hévízen 1,4, Sárváron 0,5 százalékkal nőtt 2011-hez viszonyítva.
A belföldi turizmust nézve Zalakaros a 6.-ról az 5. helyre, Gyula pedig a 9-ről a 6. helyre lépett előre a 2011-es sorrendhez képest. A belföldi vendégéjszakák számának bővülése a tíz, belföldiek körében legnépszerűbb város közül Gyula (+20,1 százalék) és Siófok (+16,6 százalék) esetében volt a legjelentősebb.
Budapest továbbra is a legnépszerűbb úti cél
A kereskedelmi szálláshelyet igénybe vevő külföldiek körében a 2011-es sorrendhez képest Győr a 8. helyről a 7. helyre lépett előre. A külföldi vendégéjszakák száma a tíz, külföldiek körében legnépszerűbb város közül Győr (+36 százalék), Zalakaros (+28,3 százalék), Budapest (+12,9 százalék) és Balatonfüred (+12,8 százalék) esetében nőtt számottevő mértékben az előző évhez képest.
Az MT Zrt. szerint a külföldi vendégéjszakák száma alapján legnépszerűbb tíz település elsődleges küldő országa - Sárvár kivételével, ahol a csehek és az osztrákok szálltak meg legnagyobb arányban - Németország volt a KSH 2012. évi előzetes adatai szerint. A fővárosban az Egyesült Királyság és Olaszország, a fürdővárosokban és a Nyugat-Dunántúlon a szomszédos és közeli országok, elsősorban Ausztria és mellette Csehország, Lengyelország, Oroszország, Románia és Ukrajna lakói fordultak meg legnagyobb számban.
A válság előtti utolsó év, 2007 rangsorához képest az első három helyen nem történt változás. A kereskedelmi szálláshelyek belföldi vendégei körében Budapest, Hajdúszoboszló és Siófok, a külföldiek körében Budapest, Hévíz és Bük volt a legkedveltebb. 2007-hez képest újdonságot jelent Sárvár és Győr megjelenése a tíz legjelentősebb vendégforgalommal büszkélkedő város között, míg a belföldiek körében Gyula, a külföldiek körében pedig Sopron lépett annyi helyet előre, hogy bekerülhetett a tízes élmezőnybe.