A nyerteseket április 12-én jelentették be az Architizer A+ Awards honlapján. A nemzetközi építészeti világ rangos versenyének győzteseiről a neves szakemberekből álló zsűri mellett a közönség is dönthetett: idén több mint 400 ezer szavazat érkezett a világ minden tájáról. Az internetes szavazatok alapján a Galya-kilátó végül fölényes győzelmet aratott Renováció kategóriában, pedig
volt a szavazásnak olyan állása is, amikor fej fej mellett haladt egy kínai teaházzal.
A tekintélyes díjat az amerikai online építészeti magazin három évvel ezelőtt alapította a Wall Street Journallal és a Webbysszel karöltve.
A tavalyi Média Építészeti Díja versenyen két díjat is bezsebelő Galya-kilátó a közelmúltban a nemzetközi médiában is hódított. Egyszerre több külföldi szakmai online oldal is felfigyelt rá. Elismerően szólt róla a Daily Mail, az egyik legnagyobb kínai dizájnoldal, de a törökök, az irániak és a lengyelek is méltatták. A kilátót és a mellette épült Galyatető Turistacentrumot tavaly szeptemberben adták át a természetjáróknak.
A Turista Magazin megkereste az építészeket, mondják el, mit jelent számukra ez a nemzetközi elismerés. Kovács Csaba vezető építész első gondolata:
Felhőtlenül örülök, mint egy gyerek.
Büszke vagyok, ha arra gondolok, hogy nem volt hiábavaló az a sok-sok munka, lelkesedés, szellemi erőfeszítés, amit ebbe az ügybe fektettünk. Aztán pedig arra, hogy talán sikerült egy olyan művet alkotnunk, ami az emberekhez közelebb hozza a természet szépségét és egyben az építészet nagyszerűségét is."
360 fokos panoráma csaknem 1000 méter magasból
A Galya-kilátót a Nartarchitects építészei, Kovács Csaba és Vass-Eysen Áron tervezte. Az eredetileg 17 méteres torony tetejére a múltban egy belső, rozsdás csigalépcsőn lehetett feljutni, fent pedig egy kevésbé impozáns vasketrecből nézelődhetett a túrázó. A felújítás során a kilátót 13 méterrel magasították meg, kívülre pedig két lépcsősor került. A beléptetőkaput elhagyva, 200 forint bedobása után, 162 lépcsőfokot kell leküzdeniük a látogatóknak. A közel 1000 méteres magasságban lévő tetőteraszról 360 fokos panorámában lehet gyönyörködni. A torony belsejében három hangulatos, színes ablakokkal és kör alakú ajtókkal ellátott helyiség várja a bivakolni vágyókat. Még többet itt tudhat meg a kilátóról.Arra a kérdésre, hogy mit nyernek a díjazottak, ezt a választ adta: „Ez egy rangos építészeti-szakmai díj, amely nem jár pénzjutalommal, ám a projekt és az építészek ismertségét, presztízsét komolyan növeli. Emlékeztetőül pedig egy szellemes kisplasztikát kapnak a győztesek." A kilátóval kapcsolatosan elárulta, hogy örülnének, ha a jövőben a nemzetközi nyomtatott szaksajtó is felfigyelne a projektre, és később kortárs építészeti albumokba is bekerülne.