Ennyi jelentős, sok száz vagy akár több ezer éves műemlék a világ kevés pontján halmozódott fel. Rómát folyamatosan rohamozzák a turisták, a világ egyik leglátogatottabb városa, egész történelmi centruma az UNESCO világörökség része,
látványosságainak jó része mégis kétségbeejtő állapotban van.
Francesco Paolo Tronca, római prefektus így nyilatkozott a Corriere della Serának: „500 millió euróra van szükségünk, hogy megmentsük a város történelmi örökségét.“
„Az általunk kiválasztott [sürgős felújításra szoruló – a szerk.] műemlékek között 574 régészeti helyszín, 400 kút, öt történelmi tér, 900 kápolna szerepel. – mondta Tronca. –
A legkisebb emlékmű elvesztése is kétszeresen fájdalmas.
Egyrészt mert olyan, mint egy nyílt seb, másrészt mert megfosztjuk tőle a rómaiakat és az ide látogató turistákat.“
Természetesen nem mindegyik projekt kerülne eurómilliókba, de például a Museo di Roma felújításához önmagában 125 millióra lenne szükség – nyilatkozta a Travelbooknak a római örökségvédelmi hivatal. A császári fórumok restaurálásához a hivatal számításai szerint 16,6 millió, a Capitolium tér felújításához 15,2 millió euróra lenne szükség.
A város azonban 12 milliárd euró adósságot halmozott fel, ilyen körülmények között
a legsürgetőbb munkálatokat sem tudják finanszírozni.
Ezért fordulnak a lakossághoz és a magáncégekhez, remélve, hogy a befolyó összegből legalább a műemlékek egy részét meg tudják menteni.
A magánadományozók már eddig is sokat tettek a város értékeinek megőrzéséért. A Fendi divatcég finanszírozta a híres Trevi-kút felújítását, a Bulgari milliókkal támogatta a Spanyol lépcső rendbe hozását, Alisher Usmanov orosz milliárdos pedig a Capitoliumi Múzeumok néhány oszlopát és a Quirinale-palota kútját hozatta rendbe. De az adakozásba a kisemberek is bátran beszállhatnak, minden euró számít. Potom háromszáz euróból például gyönyörűen meg lehetne tisztítani a Traianus-oszlopot.