Sokfelé jártam már kis hazánkban, de bevallom, a Velencei-hegységet mindig elkerültem. Pökhendi módon ügyet sem vetettem erre a környékre, még a hegység titulust is túlzásnak éreztem vele kapcsolatban. A „velencei” szóról kizárólag a strand jutott eszembe.
Ugyan mit tud nekem nyújtani ez a zsebkendőnyi terület, gondoltam magamban, amelynek a legmagasabb pontja is csupán 352 méter? De mielőtt végleg magam ellen fordítanám a velencei táj szerelmeseit és a környék patriótáit, jelentem, február 19-én gyökeresen megváltozott a véleményem erről a vidékről.
Ezt kétségtelenül a Kőről kőre túrasorozatnak köszönhetem, amelyre először csak a teljesítésért járó mutatós jelvények miatt jelentkeztem, később viszont azért folytattam, mert
kiváló útvonalai olyan helyekre is elvittek, ahol még nem jártam.
Mivel sosem csalódtam ezekben a köves tematikájú utakban, úgy döntöttem, idén legalább azokra a túrákra elmegyek, amelyek számomra ismeretlen helyszíneken és tájegységeken vezetnek.
Így történt, hogy mindjárt az első 2017-es túrán nem várt felfedezéseket tehettem egy általam korábban lesajnált hegységben. Mondjuk, én ezek után is maximum dombságnak titulálnám a velenceit, de hát nem vagyok geológus, hogy ilyesmiről döntsek.
Ez alkalommal sem egyedül indultam túrázni, tavalyi „kőről kőréző” társaim, Kata és Anikó is velem tartottak. Mindhárman szeretnénk begyűjteni a sorozatért járó kupát. Sukoróról indult a hosszúnak egyáltalán nem mondható
18 kilométeres táv, amely mindössze 480 méter szintemelkedést tartogatott.
Ezen az álmos, ködös vasárnap délelőttön egyikünk sem vágyott nagyobb kihívásra – ami azért általában jellemzi a Kőről kőre túrákat –, ezúttal tökéletesen megfelelt nekünk ez a kényelmes kis kirándulás.
Az indulást követően alig hagytuk el Sukoró házait, máris a Gyapjaszsáknál jártunk, a környék egyik jellegzetes sziklájánál. Gyapjaszsáknak a népnyelv az olyan felszínre került gránittömböket nevezi, amelyeket
a természet hosszú idő alatt faragott ilyen formájúra.
Ezeknek a képződményeknek a pályafutása 280 millió évvel ezelőtt kezdődött, amikor a vulkáni tevékenységnek köszönhetően a föld alatt megrekedt és szilícium-dioxidban gazdag magma – miközben szép lassan kihűlt – gránittá alakult. Hűlés közben azonban csökkent a térfogata, és repedezni kezdett.
Később, amikor ezek a szétrepedt tömbök a felszín közelébe kerültek, a repedések mentén leszivárgó víz legömbölyítette az éleiket.
Ezek az érdekes földfelszíni alakzatok alkotják a Pákozdi-ingókövek Természetvédelmi Területet,
amelynek egyébként a magányosan álló Gyapjaszsák nem része.
Kényelmes utakon és hatalmas ködben haladtunk a turistajelzéseket követve a Likas-kőig, a túra harmadik igazolópontjáig. A kő, nevéhez hűen tényleg „likas” volt, de nekem inkább Stan és Pant juttatta eszembe, mintha egymásnak dőlve állnának az erdőben, kővé dermedve.
Miután elkészültek a fotók, és az igazoló kódot is felírtuk, az Angelika-forrás felé vettük az irányt. Innen a magasabb hegységeink völgyeire emlékeztető – és a ködben még inkább vadregényesnek ható – Bodza-völgyben ereszkedtünk le egészen a Hurka-völgyig.
Átléptük az itt kanyargó befagyott patakot, majd megtettünk még pár száz métert, hogy a szántóföldekhez érjünk, ahonnan már csak három kilométert kellett gyalogolnunk a következő geológiai érdekességig.
Ezek már az igazi pákozdi ingókövek voltak,
amelyek hírüknek megfelelően tényleg bizarr látványt nyújtottak, még ha nem is óriási sziklaalakzatokról van szó. Elsőnek a Kocka nevű követ vettük szemügyre, amely már ki tudja, hány száz éve nem dől se jobbra, se balra.
Majd alig pár lépésre innen felmásztunk a Pogány-kőre. Mondanom sem kell, hogy ebben a ködben kilátásról szó sem lehetett, hiszen
a látótávolság kétszáz méternél is kevesebb volt.
Ezért csak a sziklákban gyönyörködhettünk, amelyeket egyébként az 1991-ig itt gyakorlatozó szovjet katonák, majd „művészlelkű” fiatalok dekoráltak ki graffitikkel.
Az innen pár száz méterre található Pandúr-kő kétségtelenül a környék leglátványosabb képződménye. Talán közhelyes azt mondani a túránk hatodik állomáspontjáról, hogy
óriások játszóterére érkeztünk,
de az egymásra pakolt kövek látványa mégis ahhoz hasonlított. Itt is nagy fotózkodásba kezdünk, sőt még a kilátás reménye nélkül is felmásztunk a sziklákra, mielőtt a szirt alatti meredeken leereszkedtünk a Gránit-tanösvényre.
A sárga jelzésen visszakanyarodtunk a már korábban bejárt szántóföldes szakaszhoz, amely egészen a negyedik ellenőrzőpontig vitt minket vissza. Innen egy darabon a piros forrás jelzést követtük, majd az idő kezdett kissé tisztulni, és még a nap is ránk köszönt egyszer-kétszer.
A Pollák-hegy és a Csúcsos-hegy oldalában még hatalmas sziklatömbök övezték az utunkat, de ahogy tovább haladtunk a sukorói cél felé, a sziklák kövekké szelídültek, és végül teljesen elmaradtak.
Mielőtt beértünk a célba, megcsodáltuk Sukoró rendezett portáit, présházait és szőlőskertjeit, amelyek közül egynéhányat mi is szívesen elfogadtunk volna.
Bár a köd miatt kilátásban nem volt részünk, és a velencei tájat uraló tóból sem láttunk semmit, azért mégis szuper túrát jártunk végig. Sőt, a ködben talán még izgalmasabbnak és valószínűtlenebbnek tűntek az ingókövek, mint általában. A Kőről kőre túra tanulsága számomra az, hogy tényleg mindig van mit felfedezni.
A következő Kőről kőre túra a Börzsönyben lesz március 12-én, amely az idén új útvonallal és jelvénnyel hívogatja a kilométer- és az ereklyegyűjtőket.