Ami a strandolást illeti, Fürednek két népszerű partszakasza van. A Tagore sétány keleti végén parádés tihanyi panorámát kínáló Esterházy strand, és az Aranyhíd sétány közelében lévő Kisfaludy. Míg az Esterházy – nevéhez méltón – elegáns, tele virágágyással és kellemesen mélyülő parttal, addig a Kisfaludy családiasabb. A miniöblöt és a 2013-ban kialakított fövenyt kifejezetten kedvelik a kisgyerekkel érkezők. Az iszap kikotrása után kellemes, homokos plázst alakítottak ki, és van itt minden, ami a balatoni nyárhoz kell: strandkönyvtár, úszóstég, strandfoci.
Fürednek múltja, patinája van, amit az itt élők szépen kamatoztatnak. A városkép rendkívül kellemes, dicséretes, hogy igyekeznek egyfajta határozott színvonalat tartani. Füred kedveltsége nem új keletű. Mint minden történet, ez is a rómaiakkal kezdődik, akik már az ókorban lakták ezt a vidéket.
Füred neve 1211-ben bukkan fel a Tihanyi Apátság birtokösszeírásában.
A régi dokumentumot – és egyben rendkívül fontos nyelvemléket – a Pannonhalmi Bencés Főapátság levéltárában őrzik.
Ma talán furcsán hangzik, hogy Balatonfüred hírét nem a balatoni strandélmény, hanem forrásai alapozták meg. „A savanyúvíz azon víz, melynek éles s bögdöső íze vagyon, közönséges hideg, és a belső nyavajáknak gyógyítására szolgál." La Langue János a 18. század végén kóstolta a füredi savanyúvizet, melynek magas vas- és ásványianyag-tartalma valóban jótékony, szénsavassága frissítő hatású. 1848-ban Török József
pangások és dugulások szelíd föloldozására"
ajánlotta. Szívesen isszák a helyiek és a nyaralók is, több helyen láthatunk kannával-palackokkal érkező embereket sorban állni a források előtt.
A legszebb füredi ivókutat Kossuth Lajosról nevezték el. Eredetileg I. Ferenc József nevét viselte, aki valószínűleg kortyolt is a vizéből. Kossuth kiérdemelte a megtiszteltetést, ő volt az, aki erőteljesen hangsúlyozta a balatoni gőzhajózás szükségességét. Az első lapátkerekes gőzös a Kisfaludy volt, a füredi magyar nyelvű színház alapítója után. A hajó legszebb, fehér- és aranyszínű, mahagóni oszlopokkal és tükrökkel díszített termét Széchenyi feleségének útmutatása alapján készítették el.
Füred vendégei anno a források vizét használták ivó- és fürdőkúrára, s a Balaton vizében vett kádfürdőt is kifejezetten javasolták az orvosok. A Balatonban való fürdés sokáig közmegbotránkozást kiváltó, magamutogató cselekedetnek minősült. Az első öbölátúszás egyszemélyes résztvevője Báró Wesselényi Miklós, az árvízi hajós volt, aki általános megrökönyödés közepette tempózott át Füredről Tihanyba.
A különc cselekedeteiről elhíresült nemes úr emlékét a füredi mólónál elhelyezett emléktábla őrzi. A szép sétány, a kellemes vendéglők és cukrászdák a reformkori úri közönség kedvelt találkozóhelyei voltak, a korabeli lapok éles nyelvű újságírói szerint
aki itt nem talál partnert, az ne fürdőhelyre menjen flörtölni, hanem zarándokútra könyörögni.
Komoly hagyománnyal rendelkezik a balatoni hajóssport is. Füred a vitorlázás egyik fellegvára. Jachtklubja idén ünnepli 150 éves jubileumát. A Vitorlás étterem épületében találtuk meg a Vitorlázeum nevű, különleges kiállítást. Itt mindent meg lehet tudni, amit a balatoni vitorlázásról tudni érdemes.
A vitorlássportot a környék iskoláiban is népszerűsítik, évente 15-20 gyereket sikerül masszívan megfertőzni a szeretetével. A hely adja magát: korábban egy hajóépítő műhely működött itt. Az angol főkonzul az 1870-es években elhozatta hajóját a Balatonra, és egy nagy hírű hajóépítő mestert is ideköltözetett. Richard Young 1880-tól működtette hajóműhelyét a Vitorlás helyén.
Balatonfüred egyik legkedveltebb látványossága a gyönyörűen karbantartott Tagore sétány. Aki a tájban szeretne gyönyörködni, reggelre időzítse a sétát, mert
este rengeteg a turista a sétányon.
A Szívkórházban kezelték a Nobel-díjas, világhírű hindu költőt, akinek teljes nevét néhány pohár csopaki olaszrizling elfogyasztása után már nehéz kiejteni: Rabindranáth Tagore.
Gyógyulása örömére fát ültetett, abban bízva, hogy aki fát ültet, hosszú életű lesz. Azóta a faültetéssel sok híresség megpróbálkozott: űrhajós, tudós, politikus.
Sajnos Cseh Tamás emlékfáját már Bereményi Géza ültette,
aki el is jön ide minden füredi tartózkodása alkalmával.
Kényelmes, laza gyalogtúrát tettünk a festői Koloska-völgyben. Cholnoky Jenő, a vidék legismertebb földrajztudora szerint kolostor állhatott itt egykor, de erre rajta kívül senki és semmi nem utal. A völgyben található sziklatömböt a helyiek barátlakásnak nevezik, remeték élhettek errefelé. A Lóczy-barlang a Tamás-hegy oldalában félórás, vezetett sétával felfedezhető, a Jókai-kilátó felé vezető út egy egészen rövid szakasza viszont fárasztó kaptató. A kilátóból madártávlatból láthatjuk a Tihanyi-félszigetet.
Jókai Mór első látásra beleszeretett Füredbe, és azután itt töltötte a nyarait. Sógora híres fürdőorvos volt, javaslatára keresett magának vidéki pihenőhelyet, ahol feleségével, Laborfalvy Rózával élvezték a Balaton közelségét.
Jókai itt írta az Az arany ember című regényét.
Villája ma múzeum, ahol munkásságának és hétköznapi életének emlékeit láthatjuk.
A Vaszary Galéria képzőművészeti kiállításokkal és kulturális rendezvényekkel várja vendégeit, a villa földszintjén békebeli kávézó működik. Vaszary Kolos hercegprímás a bencésektől vette meg a területet,
nyaralójából később honvédségi üdülő lett, majd a szovjet hadsereg használta.
Az alapos és szakszerű mentőmunkának és helyreállításnak köszönhetően ma ez Balatonfüred egyik legimpozánsabb épülete. Július kilencedikéig többek közt Keleti Éva karakteres színészfotói, év végéig a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből kölcsönzött alkotások tekinthetőek meg itt.
A füredi Anna-bált 1825-ben rendezték meg első alkalommal. Idén a táncvigalomra a hetvenezres jegyek már elfogytak, de ne sokallja senki a belépőt: csak
az asztalra kerülő, 3500 darabos Herendi készlet hatvanmillió forint értékű.
Már hagyománynak számít, hogy a neves eseményt megelőzi az Anna Fesztivál.
Nem titkolt cél, hogy az ötszáz exkluzív vendégen kívül a szélesebb közönség is élvezhesse a báli hangulatot. A Blaha utca bálteremmé lesz, felvonul a tavalyi bálkirálynő az idei szépségek kíséretében. A bálkirálynő ajándéka egy olyan serleg lesz, amelyhez hasonlót Vilmos herceg és Kate Middleton kapott nászajándékba.
Akinek nem jut a hatvanmilliós étkészletben felszolgált ünnepi vacsorából, az se bánkódjon. Füred tele van jobbnál jobb helyekkel.
Örömteli volna, ha ajánlónkkal minél több nyaralót lesegíthetnénk a lángos-hekk vonalról,
hisz olyan helyek nyíltak az utóbbi években Füreden, mint a Járosiék biogazdaságára alapozó BRKLYN & Malackrumpli, a Kredenc és a Sparhelt, a hagyományosan kinéző, de trükkösen újszerű Baricska Csárda, vagy akár a NemKacsa. A kínálat egyre szélesebb és jobb, a hagyományos mellett megjelentek a határokat feszegető, nagyon fiatalos gasztronómiai szereplők is.
Fagyit sok helyen kapni, de a Füredit mindenképp érdemes kipróbálni. Lehetetlen eltéveszteni, az állandóan kanyargó sor jelzi, hogy jó helyen járunk. Nemcsak az ízválaszték nagy, találtunk fantáziadúsan különleges és cukor-, illetve laktózmentes fagyit is. Mi egy homoktövis-pisztácia-sós karamell trióval búcsúztunk a Balatontól.