A Börzsöny és a Mátra közé ékelődve a Cserhát az Északi-középhegység tagjaként az egyik legjobb túracélpontok egyike. A javarészt üledékes kőzetekből kialakult hegység öt részre osztható.
Amerre csak járunk, a táj kellemesen tagolt, szemet gyönyörködtető flórával, szép kilátópontokkal, változatos túraösvényekkel.
A rajta futó szakasza az egyik legszebb része az Országos Kéktúra útvonalának, emellett azonban itt is - hasonlóan többi hegységünkhöz - rengeteg az egyéb lehetőség a túrázásra.
A Cserhátban előfordulnak kevésbé pontos felfestések,
ezért érdemes a térképet magunkhoz venni, illetve tájékozódást segítő applikációt letölteni az okostelefonunkra.
Alsópetényből késő délelőtt indultunk el a falu közepén hagyva autóinkat (tömegközlekedéssel a falu Vácról érhető el autóbusszal). A helyi kocsma elvitelre nyitva volt, így egy gyors kávé után az Országos Kéktúra jelzésén hagytuk el a települést.
Egy kisebb kaptató után már az egykor komoly vadászterületnek számító sűrű erdők közt bolyongtunk. A természet még lassan ébredező állapotában tárult elénk, pár hóvirág és pirosló hunyor emlékeztetett csak arra, hogy hamarosan itt a kikelet.
Az időjárás viszont kegyes volt hozzánk, így verőfényes napsütésben túráztunk egész nap.
Hamarosan elértük a kékesi vadászházat, amely nagyon hangulatos környezetben fekszik. Itt már a túrázók száma is megszaporodott, de ez nem egyedi jelenség: a forgalmasabb túracsomópontok jellemzően mostanában tele vannak emberekkel, nem lévén más lehetőség a kimozdulásra.
Innen a kék háromszögön tovább indulva értük el a Kecske-kő nevű, 421 méteres csúcsot és a rajta lévő Prónay-kilátót, ahonnan tiszta időben a Börzsöny, a Gödöllői-dombság, a Naszály, de akár a Karancs-Medves és a Mátra hegyei is láthatók.
A 26 méter magas kilátót 2017-ben adták át, és 128 lépcsőfok vezet fel a tetejére.
Az építmény a 1200-as évektől nemesi rangot szerzett Prónay családról kapta a nevét.
Innen átfordultunk a sárga kereszt jelzésre, és immár magunk bandukoltunk tovább az erdőben. Egy kellemes tisztáson leheveredve, egy napsütéses ebédet követően kicsit élveztük a nap melengető sugarait. A sárga kereszt után a sárga jelzésre fordultunk, amely a Petényi-patak völgyébe vezetve a zöldön tovább egészen az alsópetényi Cser-tó partjáig vitt minket.
A horgásztó mindenképp egy megállóra csábítja az embert.
A vizet körbeölelő hegyek és az erdő varázslatos hangulatot kínál, a víz utánpótlásáról a Kőhegyi-forrás gondoskodik. A horgászat iránt rajongók napijeggyel tudnak itt hobbijuknak hódolni, de egy pikniknek sem utolsó a hely.
Innen már tényleg nagyon közel van Alsópetény, ahol az impozáns - jelenleg hotelként üzemelő - kastély mellett is elhaladtunk. De nem csak az 1750-ben, barokk stílusban épült kastélyt érdemes megcsodálni, hiszen
a település nagyon kedves, gondozott, és sok a régi stílust megtartva felújított porta.
Ha még van időnk, a faluban érdemes felsétálni a gótikus-barokk stílusú templomhoz, amely a 15. században épült, és nagyon szép helyen fekszik.
Ez a túra mindösszesen 10 kilométer volt, ami nagyon kellemes bemelegítés a téli kuckózás után a mozgástól elszokott izmoknak.
Kellemes tempóban körülbelül négy óra alatt teljesíthető.
Az erdőjárás jelenleg hatalmas népszerűségnek örvend, a legtöbb helyen sokan túráznak. Ez örvendetes tény, de ilyenkor se felejtsük el a természetjárás alapszabályait, különösen a szemetelésre vonatkozóan.