A Hernád még kimaradt azon folyók közül, amelyekre korábban vízre szálltunk. Az út izgalmasnak ígérkezett: a folyó helyenként gyors sodrású, kanyargós, belógó ágak és fák is bőven akadnak rajta, zátonyokkal és kis szigetekkel tarkított, tehát szinte folyamatosan résen kell lenni.
Kezdőknek tapasztalt túravezető nélkül egyáltalán nem ajánlott belevágni,
de annak sem árt odafigyelnie a kormányzásra, aki már ült kajakban vagy kenuban. Helyenként még átemelésekkel is számolnunk kell, mivel a folyót négy keresztgát duzzasztja.
A Hernád egy változatos, karakteres folyó, vízjárása szélsőséges.
Magyarországra Abaújvár mellett lép be, 118 kilométernyi itteni folyása után pedig a Sajóba ömlik. Halban gazdagnak mondják, mi ezt egyik reggel tapasztaltuk is a folyó mellett álldogálva.
A folyópartot hol erdős, hol kopárabb szakaszok szegélyezik, helyenként magas falakkal. A madarak közül rengeteg gyurgyalagot láttunk, nem véletlenül, hiszen kedvelt fészkelő helyük a magas vízpart homok vagy löszfala.
Az első nap kellemes időjárásban telt el.
Felfedeztük a különleges folyó minden arcát, majd a késő délutáni órákban érkeztünk meg táborhelyünkre, Szentistvánbaksa parányi falvának szélére.
Bár túraszervezőink előzetesen lebeszélték a polgármesterrel, hogy a területet, ahol táborozunk, lekaszálják, ez nem történt meg.
Pár telefon után azonban az alpolgármester segítségünkre sietett, és kellemes táborhelyet alakítottak ki nekünk a magas aljnövényzetben.
Sátrat vertünk, majd a tényleg kicsiny falu bejárása után visszatértünk táborhelyünkre, ahol eleredt az eső. Ez azonban nem igazán szegte a kedvünket: a változó intezitású esőben hol a sátrainkban, hol a tábortűz mellett múlattuk az időnket egészen a késő éjszakáig.
Másnap reggel, evezés előtt várt minket még egy program, a Szentistvánbaksán működő szappanmanufaktúra megtekintése.
A manufaktúra létrehozója, Vizy Károlyné Mónika nemcsak a szappanok készítésének fortélyaiba, hanem saját életének különböző történeteibe is beavatott minket. Aki erre jár, az előzetes bejelentkezés után egy nagyon színes helyet, kedves embereket és rendkívül érdekes történeteket ismerhet meg, ráadásul a kecsketejből készül szappanokból is bevásárolhat.
Mi is így tettünk, majd visszaporoszkáltunk a kajakjainkhoz, és táborhelyünk bontása után visszaereszkedtünk a folyóra. A második nap gyönyörű napsütéses időben telt el, izgalmas kanyarokkal, vadregényes látvánnyal, magas falakkal, csodás erdőkkel tarkítva.
A nap kicsit megkapott, az evezés pedig kellemesen elfárasztott, így kötöttünk ki túránk végpontján. Búcsúzáskor megfogadtuk, ide mindenképp visszatérünk.
A vadkempingzés íratlan szabályai
Azoknak, akiket érdekel az evezés, és kipróbálnák a tengeri kajakozást, érdemes egy szervezett túrákat kínáló csapathoz csatlakozni, akik megtanítják a kajakozás minden csínját-bínját. A hazai folyók mellett a nyáron már a tengerre is el lehet merészkedni - természetesen az adott ország utazási korlátozásait figyelembe véve.
A tengeri kajakozás a túrázás egyik legkellemesebb módja.
A vízről új perspektívák nyílnak, közel kerülhetünk a vízi világhoz és a természethez egyaránt. A kajakba bőven pakolhatunk akár több napra való cókmókot is, így akár minden este máshol táborozhatunk, biztonságunkról pedig a túravezetők gondoskodnak.