A Spitzbergák 1920-ig senki földjének minősült, nem tartozott egyetlen országhoz sem. A Svalbardi Egyezmény alapján, amelyet 1920. február 9-én kötött meg 14 ország, és amely 1924-ben lépett hatályba,
a Spitzbergák területe Norvégiához tartozik, de a norvég szuverenitás erősen korlátozott.
A szerződést megkötő vagy ahhoz csatlakozó országok jogosultak a természeti kincsek és erőforrások kitermelésére a teljes egyenlőség elve alapján. Ugyancsak jogosult a többi állam a szigeteket hajózási, halászati célból használni, valamint hírközlési állomásokat és kereskedelmi vállalkozásokat létrehozni. A Szovjetunió1935-ben csatlakozott a szerződéshez, és jogutódja, Oroszország ma is üzemeltet egy kisebb szénbányát Barentsburgban.
Pyramiden is egy ilyen orosz bányászváros volt, amelyet a svédek alapították 1910-ben, de 1927-ben eladták a Szovjetuniónak.
Az egykor 1000 lakost számláló bányatelepet 1998-ban hagyta el tulajdonosa,
az orosz állami tulajdonú Arktyikugol bányavállalat, így ma teljesen lakatlan. Az épületek berendezése ma is olyan, ahogy akkor, a sietős kiürítés során hátrahagyták.
Kattintson az alábbi képre, és nézze meg galériánkat az orosz szellemfaluról!
Pyramident ma turistacsoportok látogatják, azonban az épületekbe tilos engedély nélkül bemenni a balesetveszély miatt; legtöbbjük le is van zárva. A település hajóval vagy hómobillal közelíthető meg.
Korábbi élménybeszámolónkat itt olvashatja Pyramidenről.