A Zagyva, a Mátra és a Cserhát vizeit összegyűjtve mintegy 180 kilométeren keresztül kanyarog Magyarországon, és Szolnoknál ömlik a Tiszába. Nagyon keskeny és lassú folyású folyó, változó vízállással. Komolyabb csapadék vagy nagyobb hóolvadás után a vízszintje jócskán megemelkedhet.
Stabilan azonban csak rövid szakaszon evezhető, így nincs a legnépszerűbb vízitúra-útvonalak között.
Kialakított táborhelyek sincsenek, és többször bedőlt fák is nehezítik az evezést. Ez erre a túrára is igaz volt, de egymást segítve, sikeresen alkalmaztuk a fák felett átcsúszós és áthúzós módszert, egyszer-kétszer pedig a fűrész is előkerült.
A Zagyva mentén több tájvédelmi körzet és természetvédelmi terület található. Közel egy tucatnyi halfaj él a folyóban, ezért közkedvelt horgászhely.
Mi is rengeteg horgásszal találkoztunk az evezés során.
Munka miatt én péntek délután csatlakoztam a kora reggel induló csapathoz. Pár kilométerrel lemaradva szálltam vízre, így az első délutánt egyedül töltöttem a vízen, némi napsütéssel és megfáradt, késő őszi fényekkel. Naplementekor még egy őz is átúszott előttem a keskeny folyóban.
Pár száz méterrel a táborhely előtt szembesültem az első komoly akadállyal.
A Zagyvában időről időre komolyabb szigetek nehezítik a haladást, amelyek békanyálból és egyéb, meghatározhatatlan összetételű dolgokból állnak (a szaga alapján nem szívesen borultam volna a vízbe). Egyedül igencsak megküzdöttem vele, a többi napon azonban a hosszabb szigeteknél a két kenu törte nekem az utat.
Mivel a naplemente után gyorsan esett a hőmérséklet, délután négytől a késő esti órákig a tűz mellett csoportosultunk, némi főzéssel, sok horgászattal és az arra járó horgászokkal beszélgetve töltöttük az időt. Sátrat ezúttal nem vittünk, de egy kifeszített ponyva, derékaljak és a megfelelően meleg hálózsákunk védelmében úgy aludtunk, mint a bunda. Bár ilyenkor reggelre minden teljesen nedves lesz, a tűz a felkeléstől indulásig folyamatosan ropogott, így mindent könnyen meg tudtunk szárítani.
Szombaton egész nap a vízen kanyarogtunk.
Mivel a kenusok továbbra is elszántan pecáztak, én néha előre eveztem, majd bevártam őket, olykor a parton is tettem sétát.
Ebéd kivételével sehol nem álltunk meg, gyorsan eltelt a nap, este pedig már Zagyvarékas mellett kerestünk táborhelyet. Ez nem mindig egyszerű a magas part miatt, de végül egy cserjés helyen újra indítottuk a tegnap délutáni programot: tűzrakás, hús- és gesztenyesütés, táborállítás és horgászat. Éjfél fele hatalmas köd ereszkedett a folyóra, ami az erős holdfénnyel együtt kísérteties, de egyben nagyon szép látvánnyal örvendeztetett meg minket.
Reggel a köd csak alig tűnt el.
Komótosan készülődtünk és reggeliztünk, amikor egy szarvas bukkant fel és tűnt is el gyorsan a táborhelyünk mellett. A folyóra szállva nagyon élveztük a ködös tájat, az előbukkanó fák és bokrok formáját, a ködön átszűrődő napfényt.
Ez a nap haladás szempontjából sokkal nehezebb volt, nagyon sok fatorlaszon kellett átküzdeni magunkat. Az utolsó szakasznál már hátrahagytam a kajakomat, és átültem egy kenuba. A városhoz közeledve megint kisütött a nap, és pont naplementére értünk a Tiszához. Már csak a pakolás és a hazautazás maradt hátra, ami az elképesztő köd miatt volt emlékezetes.
A túrát két és fél nap alatt tettük meg, Jánoshidától egészen Szolnokig eveztünk.
Az első éjszakát Szászberek mellett töltöttük, a másodikat pedig Zagyvarékasnál.
Az imént felsorolt akadályok mellett, a vízállástól függően többször is előfordulhat, hogy a kajakokat és kenukat át kell emelni, ezért indulás előtt mindenképpen érdemes tájékozódni a folyón esetleg előforduló akadályokról. Ha valaki hűvösebb időben indul evezni, a megfelelő és vízálló felszerelés kiemelten fontos.
Ez az útvonal inkább a sok tapasztalattal rendelkező evezősöknek ajánlott.
Kezdőknek vagy bizonytalanoknak mindenképp érdemes egy szervezett túrához csatlakozni, ahol megtanítják nekik az evezés fortélyait (ez túra a BTZ kölcsönző szervezésében zajlott).
Ha vadkemping mellett döntünk, érdemes utánanézni, hogy az adott térségben mik erre a lehetőségek. A természetjárás alapszabálya pedig itt is érvényes: a lehető legkevesebb nyomot hagyjuk magunk után, szemetet pedig végképp tilos!
Nézze meg képgalériánkat a túráról!