Csodavárost épít a világ legelzártabb királysága

Az új város egyik látványképe távolról: új-Gelephu folyók találkozására épülne Forrás: Bjarke Ingels Group
Az új város egyik látványképe távolról: új-Gelephu folyók találkozására épülne
Vágólapra másolva!
A világ egyik legelzártabb országa, Bhután, új város építését jelentette be, melynek merőben újszerű koncepciója lesz. A város területe az ország 2,5 százalékát fedi majd le: az új Gelephu nagyobb lesz, mint Szingapúr.
Vágólapra másolva!

Tavaly decemberben Dzsigme Keszar Namgyal Vangcsuk, Bhután királya, közleményt adott ki az elzárt himalájai királyság fejlődési irányáról. Ebben az uralkodó úgy fogalmazott, hogy országa "nem ragad saját örökségének csapdájában, és akár olyan újító elképzeléseket is megvalósít, melyek vállalásáról más országok csak gondolkodnak." Ennek látványos jele lehet új-Gelephu városa, amitt Bhután indiai határával szomszédosan építenek meg – írja a CNBC.

1000 négyzetkilométeres alapterületével az új város az ország területének 2,5 százalékát fedné le, és nagyobb lenne, mint Szingapúr.

A tervek szerint "Gelephu Mindulness City" az angol "mindfulness" kifejezés alapján a bhutáni vezetés szándékai szerint a nyugalomról, a tudatos figyelemről, és a város lakóinak jólétéről szólna.

Új központja lenne a királyságnak

A hatalmas fejlesztésről a látványtervek mellett közleményt adott ki januárban Bhután. Ebben leírták, hogy a városnak az ország új gazdasági központjának kell majd lennie. Egyúttal a turisták kiindulópontja lesz az ország többi részébe tett utazásaikhoz. Gelephu most is fontos határváros az India irányából érkezőknek, de a turisták többsége a kicsiny főváros, Timpu nemzetközi repülőterére érkezik.

Látványterv az egészségügyi központról Forrás: Bjarke Ingels Group

Ahogy a Szaúd-Arábiában fejlesztett The Line nevű város, úgy Bhután új települése is szakítana a hagyományos településképpel. Funkcióit tekintve megőrizne valamennyit a szokottakból: egyetem, új nemzetközi repülőtér, egészségügyi központ, megújulú energiaforrásokat hasznosító létesítmények, új vízerőmű, illetve kulturális központ is épülne a város részeként.

Egy új tározó gátja az egyik folyón, templommal a közepén Forrás: Bjarke Ingels Group

Ám mint a látványképekből kitűnik, új-Gelephu hosszan elnyúlva, a természetes környezetbe olvadva épülne meg.

A terveket elkészítő dán Bjarke Ingels Group szerint a lakónegyedeket úgy rendeznék el, hogy azok óriási mandalaalakzatot adjanak ki egy hatalmas városközpont körül.

Az épületeket természetes anyagokból, kőből, bambuszból, fából húznák fel Forrás: Bjarke Ingels Group

A város terveiről kiadott közlemény szerint az új település a bruttó nemzeti boldogság ötletéhez illeszkedne. Ez a Bhután által kidolgozott (és széles körben nem jegyzett) mérőszám az egyébként gazdaságilag fejletlen agrárország saját mutatója országa jólétéről, melyre előszeretettel hivatkoznak a GDP helyett.

Különleges hidak adnák a városszerkezet alapját Forrás: Bjarke Ingels Group

Majd valamikor elkészül

Az új város építésének egyelőre nincs céldátuma. Noha például az új repülőtér építése már elkezdődött, de az illetékesek szerint a további beruházások majd az "üzleti érdeklődés mentén" valósulhatnak meg, ezért nincs tervezett befejezési idő.

Az Origo korábban beszámolt arról, hogy Bhután a modernizálódása részeként magához csalogatná a kriptopénzek iparágát. Az ország hatalmas vízenergia potenciállal bír, így viszonylag olcsón tudna energiát szolgáltani az energiaigényes iparágnak. Néhány éve pedig felbocsátották első saját műholdjukat.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!