Szokotra egy Jemenhez tartozó szigetcsoport az Indiai-óceánban. Négy szigetből áll: Szokotra, Abd al Kuri, Szamha, Darsza. A fősziget, Szokotra, amely a szigetcsoport területének 95%-át teszi ki, a Szomáli-félsziget csúcsától 240 km keletre és az Arab-félsziget partjától 380 km-re délre fekszik. Szélessége 50 km, hosszúsága 132 km. Nagy része kopár, hegyes táj, de a parti síkságokon és a völgyekben datolya, mirha, tömjén, aloé terem, valamint kecskét és marhát tenyésztenek.
Szokotra 1866-ban lett brit protektorátus, majd 1967-ben a függetlenné váló Dél-Jemenhez csatlakozott, amely később egyesült Észak-Jemennel. A 2015 óta dúló jemeni polgárháború során de facto az Egyesült Arab Emírségek szerzett ellenőrzést a sziget felett. A szigetet jelenleg az Egyesült Arab Emírségek csapatai tartják megszállva, amihez Szaúd-Arábia is katonai segítséget nyújt, de hivatalosan továbbra is Jemen részét alkotja.
A sziget legnagyobb települése Hadibo mintegy 9 ezer lakossal. A fősziget repülőterét menetrend szerinti járatok (Yemenia, Felix Airways) kötik össze Szanaa és Áden városokkal, de a szigetre látogató idegenek számát hatóságilag korlátozzák. A szigeten autó sofőrrel együtt bérelhető. Tömegközlekedési eszközök a mikrobuszokra korlátozódnak.
A szigetcsoport teljes egészében a világörökség része.
Rengeteg endemikus növény- és állatfaj található a szigeteken, ezért az Indiai-óceán Galápagosának is nevezik. Egyik különleges és igen látványos növénye, amiért a nehézségek ellenére sok turista felkeresi, a sárkányfa.
A fa neve az ógörög δράκαινα, nőstény sárkány szóból származik, amit az egyes fajainak felsértett törzséből kifolyó, megszáradva vörös színű gyantáról (sárkányvér) kapott. Mintegy negyven, főként óvilági trópusi cserje vagy fafaj tartozik ide, amelyek közül többet dísznövényként is tartanak.
Egyik legismertebb faja a Szokotra szigeten növő szokotrai sárkányfa, a másik a Kanári-szigeteken növő kanári sárkányfa.
Valaha jóformán egybefüggő sárkányfaerdő borította Porto Santo szigetét is, ez azonban a helytelen erdőgazdálkodás eredményeként kipusztult, csak Madeirán maradt meg néhány sárkányfa.
Kattintson az alábbi képre, és nézze meg galériánkat a Szokotrán növő sárkányfákról!
A fa különleges formája sok természetfotóst vonz a szigetre. A látványos lombkoronát viselő fák akár ligetekben, akár magányosan rendkívül jó mutatnak a kietlen tájban.